KADIN

Yemek Blogu Yazarı

OYA EMERK

Oya Emerk, Türkiye’nin çeşitli illerinde babasının mesleği sebebiyle dolaşmıştır ama hayatının büyük kısmını Ankara ve İstanbul’da geçirmiştir. Doğu illerindeki eğitim imkânları sebebiyle henüz ilkokuldayken kendinden küçük sınıflara öğretmenlik yapmış olması mesleğinin temellerinin küçük yaşta atılmasına sebep olmuştur. Ankara Koleji ve Hacettepe İngiliz Filoloji’sinde aldığı eğitimle eşine az rastlanır bir tür olan “Tıbbî Filolog” olarak mezun olmuştur. Bu arada son 2 sınıfı tek yılda okumuş, evlenmiş ve çiçeği burnunda eşiyle yaşamak üzere Amerika’ya gitmiştir. 4 yıllık Amerika macerasından 8 aylık hamile dönerek ilk kızını Ankara’da dünyaya getirmiştir. Bundan sonrasını özet geçelim: Hacettepe’de İngilizce okutmanlığı yapmak, ikinci kızını doğurmak, evli, iki çocuklu çalışan bir kadın olarak hayatta kalmak, İstanbul’a taşınmak, Marmara Üniversitesi’nde hazırlık okulunda ve Tıp Fakültesi’nde okutmanlık yapmak, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluş aşamalarına şahit olmak ve ilk mezunlarını okutmak, çok sosyal olmak, çok arkadaş edinmek, arkadaşlarını hiç ihmal etmemek, çok gezmek, bu arada sürekli yeni tatlar ve tarifler peşinde koşmak, hayata kafa tutmak, zorlukların üstesinden gelmek…

Yenilikçidir, yeni tatlar peşinde koşar. Sevdiği tatları hemen uygulamaya koyar, sevdiklerine tattırır. Kendisinden de bir şeyler katar mutlaka. En iyi tarife bile eklenecek bir şey bulur. İnanılmaz şık sofralar kurar. Yemek yapmaktan misafir ağırlamaya geçen sürece bir ayin tadında yaklaşır. Titizdir. Temizliği hiç bitmez. En sıkışık anda bile elinde bir süpürgeyle ortaya çıkabilir. Değişikliği sever. Evinin dekorasyonunu sık sık değiştirir. Anlatılanlara göre gece yataktan kalkıp koltukların yerini değiştirmişliği vardır. Süslüdür, bakımsız gezmeyi de gezeni de sevmez. Sayısız aksesuarı vardır. Koleksiyoncudur ve zevklidir. Biriktirdiği objeler, yaptığı yemekler, döşediği evler ve giydiği kıyafetler mutlaka dikkat çeker.  Maharetlidir, sadece mutfakta değil, yıllar içinde batikten vitraya, patchwork’ den takı tasarımına el attığı her hobiden yüzünün akıyla çıkmıştır.

Emerk, en yeni hobisi olan bu yemek günlüğü ile 2013 yılında Bumerang network'ün yarışmasına katılıp "En Tarz Blog" kategorisinde 1700 site arasından ilk üç finalist olacak kadar başarılıdır. Bumerang ile zaten kalabalık olan arkadaş grubunu büyütmüş, daha geniş kitlelere tarifleri ve restaurant önerileriyle ulaşmaktadır.

Oya Emerk, 2013 yılı Bumerang ödüllerinin en tarz blog kategorisinin finalistidir.