KADIN

Yemek Bloggerı

FEYZA Z. ÇOLAK

Feyza Z.Çolak, 1977 yılında bir Terazi olarak İstanbul’da dünyaya geldi. İlk kekini ilkokula giderken yaptı. Ortaokul yıllarında annesi işteyken yemeği kendi hazırlayacağı için heyecanlanırdı. Annesi komşuya gidince portakal kabuğu rendelenmiş muhallebi gibi yaşına göre deneysel tatlar peşinde koştu.

İçindeki sesi dinleyip üniversite sınavında tüm tercihlerini mimarlık fakültelerinden yana yapan Çolak, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü kazandı ve 1998’de mezun oldu. Mimarlık düşünmeye ve yaşamaya  doyamadığı için İTÜ’de yüksek lisans yaptı ve doktora çalışmalarına başladı. Sonra inşaat sahaları daha cazip gelince kariyerine şantiye mimarlığı ile devam etti.

Feyza Z.Çolak, 2009 yılında hayat arkadaşı ile tanıştı. 2010 yılında evlendi. Baktı ki mutfakta epey zaman geçiriyor, güzel ve pratik yemekler de yapıyor, yiyen herkes bayılıyor, o zaman bir blog açayım da bunları yazayım dedi. Tarçın Tadında’da çalışan ve vakti az olanlara ve mutfak işlerinde turist olanlara rehber olmak amacıyla bol fotoğraflı ve detaylı anlatımlı tarifler yazmaya başladı. 2011 yılında anne olup havalara uçtu. Anne sorumluluğu ile çocuklar için sağlıklı tariflere yöneldi. Şekersiz ve besleyici tarifleri birçok anne tarafından test edildi ve onaylandı.

Halen mimarlık kariyerine profesyonel olarak devam etmekte olan Feyza Z.Çolak, kalan vakitlerinde de Tarçın Tadında’ya pratik tarifler yazmakta ve şeker hamurundan çok cici kurabiye, cupcake ve pastalar yapmaktadır. Çolak, çekirdek ailesiyle doğa sporlarına, dağ yürüyüşlerine ve bisiklete binmeye bayılıyor.