KADIN

Serap Duygulu

Psikolog

SERAP DUYGULU

Serap Duygulu; Yaşam ve İletişim Uzmanı olarak danışmanlık yapmaktadır. Psikoloji dalında gerçekleştirdiği çalışmalarına önemli ölçüde katkılar sağlayan, Sosyoloji, Edebiyat, Kamu Yönetimi gibi alanlarda da akademik eğitimler almıştır.

Psikoloji eğitimini, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde alan Duygulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde Yüksek Lisans yapmıştır. Yüksek Lisans bitirme projesi olarak İstanbul Çapa Tıp Fakültesi, Nöroloji Ana Bilim Dalı’nda, Nöropsikolog Profesör Dr.Öget ÖKTEM’in danışmanlığında araştırma ve hasta takibi yapmış, beyin kanamalarına bağlı konuşma bozuklukları üzerine 'Afazi Hastası Yakınlarında Depresyon ve Olumsuz Otomatik Düşünceler’ başlığı altında bir çalışma gerçekleştirmiştir. 

“Afazi Hastası Yakınlarında Depresyon ve Olumsuz Otomatik Düşünceler” başlıklı çalışma, bu alanda yapılmış ilk ve tek psikolojik araştırma olarak önemini korumaktadır. Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesinde Türk Dili ve Edebiyatı Üzerine eğitim alan ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitiren Serap Duygulu; Sosyoloji Lisans eğitimi de almıştır ve Noterden Yeminli İngilizce Tercümanlık belgesine sahiptir .

Kurucusu olduğu, Özgür Bilge Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nde danışmanlık ve koçluk yapan Serap Duygulu; çocuk, ergen, genç, yetişkin ve anne-baba terapileri konularında da çalışmalar yapmaktadır.

Duygulu; okullar, firmalar, resmi ve özel kurumlar başta olmak üzere çeşitli kurumlara seminerler düzenlemekte, bireylere ve kuruluşlara danışmanlık hizmeti vermektedir. Aynı zamanda birçok yayın grubuna bağlı televizyon programlarına katılmakta, gazete ve dergilerde köşe yazıları yazmaktadır. 

Kurumsal Eğitim ve Çalışmaları kapsamında çeşitli konferans, kongre ve seminerlerde uzman ve danışman konuşmacı olarak yer almıştır.

Duygulu, kurumlara ve çalışanlara yönelik; 'Topluluk Önünde Konuşma', 'Zaman Yönetimi', 'Stres Yönetimi', 'Liderlik', 'Kişisel İmaj ve Güvenilirlik', 'Etkili Sunum Becerileri', 'İletişim Becerileri', 'Duygusal Zeka ve Empati', 'Eğitimcinin Eğitimi', 'Farklı Olmak/ Fark Yaratmak', Toplumsal Rollerimiz' başlıklı eğitim ve seminerler vermektedir.

Bireysel gelişim üzerine ise, 'Öz Güven Geliştirme', Stresle Başa Çıkma', 'Yaratıcılık', 'Motivasyon', 'Olumlu Düşünmenin Gücü', 'Fobileri Yenmek', 'Kaygı Bozukluklarıyla Başa Çıkmak', 'Kendisi Olmak', Bilinçli Birey Bilinçli Toplum', 'Depresyon ve Panik Atak Nedir?', 'Obsesyonlar' başlıklı seminerler düzenlemektedir.

Ayrıca anne babalara ve öğrencilere yönelik; 'Sınav Kaygısı ve Kaygıyla Başa Çıkmak', 'Ergenlik Dönemi Sorunları', Etkili Anne Baba Tutumları', 'Çocuk-Aile İlişkileri', 'Okul Sorunları', 'Uyum ve Davranış Bozuklukları', 'Öğrenme Güçlükleri', 'Okul Sendromu', 'Dikkat Eksikliği' başlıklı eğitimleri vermektedir.

Evli ve iki çocuk annesi olan Serap Duygulu, edebiyat, sinema ve müzikle ilgilenmektedir. Nörofibromatozis Derneği üyesidir.