KADIN

Pilates Eğitmeni

JALE ÖZEN

1968 doğumlu olan Jale ÖZEN, Ege Üniversitesi Tekstil Müh. Fakültesi'nden mezun olup, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisans (sanata yeterlilik) eğitimini alarak, 1998 senesine kadar, tekstil sektöründe profesyonel tasarımcı ve üst düzey yönetici olarak devam eden iş hayatına, sektördeki kriz nedeniyle ara verdi.

Bu dönem, kendisinin çocukluk yıllarından beri ilgisini çeken insan bedeni, yoga-meditasyon, nefes, spor-egzersiz konularına daha yoğunlaşarak ilgilenmesi için iyi bir fırsat oldu.

Hobi olarak başladığı bu çalışmalar dostlarının ve çalışmalarda nezaret eden eğitmenlerinin teşviki ve desteği ile kısa sürede yaşam biçimi haline geldi. Kendi kişisel gelişimine meditasyon çalışmaları ile başladı.

2002 yılında Türkiye'ye eğitim vermek için davet edilen Pamela Cosmi'nin "Aerobic-Step-Latin for Instructors Seminar"ına katıldı.

Özel ilgisi nedeniyle Spor Akademisi eğitmenlerinden temel anatomi dersleri ve seçtiği branşlarda eğitimler aldı.

1998-2003 yılları arasında pek çok farklı spor merkezi, fitness ve aerobik stüdyosunda çalışmalar yaptı.

Gerek kurucu, gerek ortak, gerekse de yönetici ve danışman spor eğitmeni olarak müşteri ilişkileri, sosyal organizasyonlar ve işletme dışında aerobik, step, stretching, yoga, tae-bo dersleri verdi.

2004 yılından itibaren spor kulüplerinde ve stüdyolarda ‘Sistem Kurucu, Fitness ve Aerobik Eğitmeni olarak görev aldı.

Bu dönemde “kadın bedeni ile ilgili çalışmalarını” ilk kez özel bir proje olarak başlattı.

2004 yılına geldiğinde Hamileler Kulübü projesini kesin hatlarıyla oluşturdu ve organizasyonu ile ilgili çalışmalara başladı. Hamileler Kulübü'nü marka tescilini de alarak çalışmalarının marka hüviyeti kazanmasını da sağladı.

2005 Temmuz ayında Türkiye için bir ilk olan bu büyük projesini hayata geçirerek ilk eğitimlerini organize etti.

Ağustos 2012 tarihine kadar Powerfullclub stüdyosunda yaptığı kendi projesi çalışmalarla basında ve tv anahaberlerde yer aldı.

Halen özel dersler vermekte ve Sağlıklı Omurgayla Yaşam adı altında bir dernek kurarak insan sağlığına ve sosyal yaşama katkısı olabilecek etkinlik ve eğitimler üzerine geliştirdiği projesini yürütmektedir.

Uluslararası Pilates Federasyonu (IPF) yönetim kurulu üyesi ve eğitmenlerindendir.

2004 yılında tanıştığı Amerika'lı ünlü pilates eğitmeni Michael Miller‘dan aldığı özel dersler sonrasında Michael Miller Pilates Sbhool - Türkiye (MMPS) lisanslı temsilcisi ve baş eğitmeni (HEADTRAİNER) olmuştur. Bu, yaptığı bütün çalışmalar için ona gereken uluslararası zincirin ilk halkasını da teşkil etmiştir. Devamındaki gelişmeler ve yeni halkalar, yakında ortak bir zeminde yerini bulmak üzere projelendirilmeyi beklemektedir.

Ayrıca Spormerkezim Sports Education Consulting kuruluşunun online web eğitim sitesi www.spormerkezim.com'da Spor Eğitim ve Online Kişiye Özel Egzersiz Programlama Sistemi Egzersiz danışmanlığı görevini yürütmektedir. www.spormerkezim.com

Değerli spor eğitmeni ve yazarı Sn. EROL UĞUR’un Mastercare Swedish Back Care System Türkiye temsilciliğinde halkla ilişkiler ve danışmanlık görevini de sürdürmektedir.

Hastane ve sağlık kurumlarına danışmanlık ve destek vermektedir.

Tiyatro ve dans üzerine olan merakı ile pilates ve nefesi birleştirerek yeni projelerini geliştirmektedir.

Makyaj ve yüz kasları üzerine çalışmaları farklı konseptlerde kendisini ifade etmesini ve sanatla buluşmasını sağlamaktadır.

Dr. Akupunktur marka tescili ile de tanınan, sağlık konusunda “beden ,ruh ve zihin” sağlığının bir bütün olarak ele alınmasındaki çalışmalarıyla çok özel bir yere sahip değerli tıp doktoru Hakan Eraltan ile beraber toplumsal hayatın her alanında etkili olabilecek projeleri hayata geçirme aşamasında olan Jale Dural, tümevarım prensibini izleyerek çekirdekten bütüne ulaşan yolda yapılabilecek her faydalı çalışmanın içinde, değerli bilim insanları ile de destekleşebilmenin mutluluk ve gururunu karşılıksız bırakmamak için her zaman çalışmalarına titizlikle devam etmektedir.

Doğumun doğal sürecinde ilerlemesi gerekliliğine olan inancıyla, anne-bebek, anne-bebek-baba arasında hamilelik ve doğum sırasında kurulacak bağın, toplumun bütününü yapısal gelişmelerle etkileyebileceği önemde olduğunu savunan bir yaklaşıma sahiptir. Bu amaçla, doğal doğum üzerinde çalışmalarının yoğunluğu ve başarısıyla tanınan ve ön planda olan Op. Dr. Sn. Hakan Çoker ile Doğal Doğum-Lamaze Seminerlerini belli aralıklarla beraber düzenlemektedir. Bu konuda çalışmalarında Dr. Hakan Çoker’in liderliğinde daha geniş kapsamlı çalışmalar organize etmeyi ve bu konuda olabildiğince çok insanı bilgilendirmeyi de misyon edinmiştir. Doğal Doğum Hypnibirthing Activebirth, Orgasmicbirth gibi doğuma dair çalışma ve analizlerini Pilates ile birleştirmektedir.

2010 yılında Active Birth Seminerine katılarak, Janet Balaskas'ın aktif doğum eğitimini almıştır.

İnsan bedenine duyduğu sevgi, saygı ve ilgi dolu yaklaşımı, ilaç ve kimyasallardan uzak olarak insan bedenleri ve sevgi ışığı dolu ruhları için daha da neler yapılabilir sorusunun peşinde sürekli bir araştırma içinde olmasını sağlamaktadır. Bu araştırma, öğrenme ve elbette öğrendiğini yayma ve paylaşma duygusu, Türkiye’de pek bilinirliği olmayan Chıropractic konusunda da çalışmalarının yoğunlaşmasını ve başarılı sonuçları beraberinde getirmiştir.

Ortak Bilinç Kavramı, Kişisel Gelişim, Doğal Yaşam ve Omurga üzerine çalışmaları ile bir anlamda yaşam koçu olarak insan kavramına yoğunlaşan Jale ÖZEN, hayata yapılabilecek en büyük ve değerli katkının sağlıklı hamileliğe ve doğal doğum ile dünyaya gelen bebeklere verilen önem ile paralel olarak artacağına inanmaktadır.

Milliyet.com.tr'de Jale ile Doğru Duruş isimli köşesinde yazıları Sağlık Yazarı olarak yayınlanmıştır.

Hamileler Kulübü adıyla bir TV programı projesini hayata geçirmek için görüşmeleri devam etmektedir.

İstek Vakfı Nakkaştepe Özel Belde Aanadolu Lisesi’nin 2 sene özel seçmeli Pilates derslerini vermiştir.

Jale ÖZEN bir erkek çocuk annesidir.