KADIN

Pasta Tasarımcısı

YAPRAK GÖKÇEN

Yaprak Gökçen, ilkokulu Işık Lisesi’nde okuduktan sonra, eğitimine Boğaziçi Koleji ve ardından Boğaziçi Üniversitesi Turizm bölümünde okuyarak devam etti.

Üniversite yıllarında yemek, sunum ve pasta dekorasyon hobileriyle ilgilenen Gökçen, üniversite mezuniyetinin ardından, hevesini profesyonelliğe taşımak istedi, ancak ailesinden okuduğu branş konusunda destek alarak, hayalini yaklaşık 10 sene kadar farklı otellerde satış bölümlerinde çalışarak erteledi.

İstanbul’da bir takım kurslara katılan Gökçen, ardından pastacılık ve tasarım adına en büyük tecrübeyi, Fransa’da eğitim alarak kazandı. Baking, Fransız tatlıları ve Fransız pastacılık eğitimlerini alarak, hobi olarak sürdürdüğü işi, profesyonel iş hayatına aktarmış oldu.

Gökçen, mutfakta çalışmayla ilgili duygularını şöyle aktarıyor: “Bu işin en güzel yanı, sadece insanları mutlu etmek ve insanların en mutlu anları için çalışıyor olmak. Soranlara her zaman söylüyorum, bir hayaliniz varsa sakın ertelemeyin, ben erteledim ama sonunda hayalimi gerçekleştiriyorum ve bundan da çok mutluyum.