KADIN

Moda Tasarımcısı

FULYA ÖNER GENÇ

Fulya Öner Genç Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldu. Hemen sonrasında İngiltere “De Montrfort” üniversitesinde 2 yıl moda ve tasarım eğitimi aldı. Okulda hazırladığı ayakkabı, şapka ve triko tasarımları okullararası yarışmalarda çeşitli dereceler kazandı.

Genç, moda eğitimini tamamladıktan sonra kısa bir süre İngiltere’de “Oldrıs” mağazalar zinciri için bayan giyim koleksiyonu hazırladı. 1994 yılı sonunda çalışmalarına Türkiye’de devam etmeye karar verdi. S&Villa’da başladığı profesyonel moda hayatı Penyelux’ten gelen mayo tasarımcılığı teklifinden sonra tamamen bu alanda devam etti. Zeki triko, pierre Cardin, Dagi gibi Türkiye’deki önde gelen mayo ve çamaşır firmalarında bayan, erkek, çocuk, mayo, deniz şort ve aksesuarları, iç çamaşır ve body koleksiyonları hazırladı.

Fulya Öner Genç, 2000 yılında “Too Hot” markasını yarattı ve 7 yıl boyunca tasarımcılığını yaptı. “Too Hot” markası kısa sürede büyük beğeni topladı ve önemli markalar arasına girmeyi başardı.

2 yıl Linea Intima isimli mayo ve çamaşır dergilerinde moda yazıları yazdı. 2002 yılında yaptığı mayo ve bikini karışımı olan tasarımına “mayokini” adını verdi. İngilizce’de “monokini” olarak adlandırılan bu modeli Türkiye’de herkes “mayokini” olarak tanıdı ve bu isimle kullandı.

Genç, 2007 yılı temmuz ayıbnda kendi tasarım stüdyosunu kurmaya karar verdi. Çeşitli firmalara danışmanlık ve freelance tasarım hizmeti vermekle beraber kendi markasının da çalışmalarını sürdürmektedir.