KADIN

Minyatür Maket Uzmanı

ÖZDEN CEYHAN

1958 yılında Amasya'nın Gümüşhacı Köyü'nde doğdu. Yüksek Okul Elektrik bölümünü bitirdi.

1979 yılında kısa dönüm askerliğini tamamladıktan sonra 1980 yılında çalışma hayatına başladı. Türkiyenin çeşitli illerinde yeni kurulan çimento fabrikalarının montaj ve devreye alma çalışmalarında fiilen görev yaptı. 2011 yılında emekli olduktan sonra aynı işyeri olan özel bir çimento fabrikasında çalışmaya devam etmektedir.

Yoğun iş ve çalışma temposu arasında 2010 yılında bir vesile ile minyatür maket yapmaya başladı. Daha önce bu konu ile ilgili herhangi bir eğitim almayan Ceyhan kendi çabası ile ve özellikle internet üzerinden yaptığı araştırmalarla eserlerini yapmaya başladı. 

Özden Ceyhan üç yıl içerisinde 160'tan fazla minyatür maket yaptı ve İstanbul içinde üç sefer kişisel sergi açtı. Şu an minyatür maketlerini daha da detaylandırarak yapmaya devam ediyor. Önceleri çalışmalarını kendi isteği doğrultusunda yapmasına rağmen, şu anda eserlerini gelen siparişler doğrultusunda yapmaktadır. Ceyhan tüm minyatür maket çalışmalarını ev ortamında gerçekleştirmektedir.

Özden Ceyhan kendi bloğundaki yayınlarında izleyicileri için detaylı bilgileri, yapım aşamalarını anlatarak minyatür maketçiliğe olan ilgiyi artırmak ve bu hobiye yönlendirmek için gereken yardımları yapmaya çalışmaktadır.