KADIN

Jilber Barutçiyan

Mantar Uzmanı

JİLBER BARUTÇİYAN

Jilber Barutçiyan, 1962 yılında İstanbul’da doğdu. Gençlik yıllarında daha çok balıkçılık, dalgıçlık, dağcılık gibi doğa sporlarıyla ilgilendi. Doğa merakı, okul yıllarında etkinlik olarak izciliği seçmesine neden oldu. 1982 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun olan Barutçiyan, İstanbul Üniversitesi’nde iki yıl arkeoloji okuduktan sonra, İsviçre’ye taşındı. İsviçre’de adeta milli bir spormuş gibi yapılan mantar toplamaya burada merak saldı. Önce yemeklik bir iki cins mantar toplamayla başlayan Barutçiyan’ın bu hobisi izlediği kurslar, seminerler okuduğu yüzlerce kitabın ve arazide geçen binlerce saatin sonunda uzmanlığa dönüştü.

Dünyada şu anda hiçbir üniversitede mikoloji kürsüsü bulunmadığı için, bu dalda verilen bir mikoloji diploması da yok; yalnızca İsviçre Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirdiği VAPKO adlı kuruluş, yaklaşık 50 yıldan beri mantar uzmanlığı kursları ve diploması veriyor. J. Barutçiyan bu kurslardan pek çoğuna katılarak, 2006 yılında uzmanlık sınıfını bitirdi ve sınavları başarıyla vererek bu diplomanın İsviçre dışında yaşayan tek sahibi oldu. Barutçiyan, 2005 yılında Türkiye’ye geri döndü.

Türkiye’ye dönüşünde, hemen arazi çalışmalarına başlayan J. Barutçiyan, ülkemizdeki mantar florasının baş döndürücü zenginliğini, bu konudaki bilimsel kaynak yetersizliğini ve maalesef eğitimsizlik yüzünden oluşan ölümcül zehirlenmeleri gözlemleyince konuyla ilgili bir kitap yazmaya karar verdi.

Ülkemizin dört bir yanında mantar araştırmaları yapan J. Barutçiyan altı yıldır gazete, dergi yazılarıyla, televizyon programlarıyla, seri konferans ve arazi çalışmalarıyla, mantarlarımızı tanıtma ve eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.