KADIN

Kardiyoloji Uzmanı

Prof. Dr. GÜNSEL ŞURDUM AVCI

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1970 yılında mezun oldu. Aynı üniversitede 1976 yılında İç hastalıkları Uzmanı, Haseki Kardiyoloji Enstitüsü’nde 1984 yılında Doçent ve 1990 yılında Marmara Üniversitesi’nde Profesör unvanı aldı.

1985 yılından başlayarak 17 yıl Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Departmanı’nda çalıştı. 2002 yılından bu yana İstanbul Memorial Hastanesi’nde Konsultan Kardiyolog ve EECP (Doğal Bypass) Tedavi Ünitesi Sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Mesleki uygulamalarında her zaman kansız ve risksiz tanı ve tedavi yöntemlerine ilgi duymuş ve uygulamıştır.

Londra’da aldığı 15 aylık eğitimden sonra, 1980 yılında İstanbul’da ilk Ekokardiyografi uygulamalarını Haseki Kardiyoloji Enstitüsü’nde başlattırmış ve sonraki yıllarda bulunduğu üniversite ve özel hastanelerde bu yöntemi uygulamıştır.

2001 yılında, kalp hastalarının tedavisinde kansız, ameliyatsız bir yöntem olan ve araştırıcılarının “Kalp Hastalığı için Devrim Niteliğinde Tedavi” diye tanımladıkları EECP tedavisine ilgi duydu. Amerika’da Pittsburgh Üniversitesi Hastanesine yaptığı inceleme ziyaretinde, yararlı ve etkili bir tedavi olduğunu gözlemledikten sonra, 2002 yılında İstanbul’da Memorial Hastanesi’nde uygulamaya başladı.

Sonraki yıllarda yaptığı yurtdışı ziyaretlerle, EECP tedavisinde dünyaca ünlü bilim adamlarıyla tanışarak bilgi alışverişinde bulundu.

Bu tedavi ile ilgili bilgi ve deneyimlerini, katıldığı yurt içi ve yurt dışı bilimsel kongrelerde meslektaşları ile paylaşmakta, katıldığım canlı TV programları, gazete ve dergilere gönderdiği makaleler ve verdiği konferanslarla halkı bilgilendirmeye çalışmaktadır.