KADIN

JAPON KÜLTÜR VE ENFORMASYON MERKEZİ

1994 senesinde Taksim'de ufak bir ofis odasında faaliyetlerine başlayan Japon Kültür ve Enformasyon Merkezi Ltd. Şti., 1999 Şubat ayında kendi binasına taşınmıştır. Japonca dersleri, kültür ve yayıncılık hizmetleri başta olmak üzere, çeşitli alanlarda hizmet vermektedir.

15 Yıllık tecrübeyle türkçe bilen japonca ögretmenlerle her seviyede açılan kurslarda öğrencilerin çok kısa bir zamanda japonca öğrenmeleri sağlanmaktadır. Latin harfleri (roomaji) ile yapılan derslerde öğrencilere öncelikli olarak gramer bilgisi ve konuşma pratiği verilmektedir. İsteyen öğrencilere ayrıca yazı derslerinde japon yazı karakterleri (Hiragana-Katakana-Kanji) öğretilmektedir. Kursu tamamlayan öğrencileri konuşma pratigi yapabilmeleri için Konuşma (Kaiwa) sınıfları mevcuttur.

J.K.E.M. Yayıncılık tarafından yayınlanan sözlüklerle üniversite ve okullarda öğretilmekte olan japonca kurslarında, öğrecilerin japonca öğrenmelerine katkıda bulunmaktadır. Sadece Japon Kültür ve Enformasyon Merkezi tarafından yayınlanan sözlük ve ders materyalleri ile japonca öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır.

J.K.E.M. Kütüphanesi, 10.000 ciltten fazla kitabıyla herkese açık ilk ve tek özel Japonca ve japonya kütüphanesidir. Ağırlıklı japonca kitapların bulunduğu kütüphanede, Japonca ders kitapları, sözlükler, romanlar, rehber kitapları, dergiler, sanat kitapları, ansiklopediler gibi çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Alanlarına göre gruplandırılmış ve bilgisayar sistemiyle kataloglanmış kütüphaneden yararlanmak isteyen herkes kütüphaneye üye olabilir. Amaç Türkiye'de yaşayan Japonların kitap ihtiyaçları karşılamakla birlikte, aynı zamanda Türklere de, Japonya ve japonca konularında en doğru bilgiyi sunmaktır. Kütüphane, Türkiye'deki yerleşik japonlar ve şirketlerin bağışları, Japan Foundation'nın (Japon Vakfı) japonca ders kitapları bağışları ile zenginleştirilmiştir.

1995 senesinden itibaren aylık olarak yayınlanmaya başlanan "Bir Başka İstanbul" Japonca degisi ile japonlara Türkiye'yi tanıtmayı sürdürmektedir. 33 sayı yayınlanan derginin, 2002 senesinde yayımına son verilmiştir. Bir Başka istanbul dergisi, Japonca yayınlanan ilk ve tek dergi olması nedeniyle, Türkiye'nin turizm tanıtımına da fevkalade katkıda bulunmuştur. Aynı zamanda ülkemizi ziyaret eden japon turistlere enformasyon vermekte olan merkez, turizm alanında da hizmet vermektedir.

Japon Kültür ve Enformasyon Merkezi verdiği japonca kurslarının dışında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi başta olmak üzere, diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak, Japon kültür ve sanatının tanıtılmasına katkıda bulunmaktadır.

Japon Kredi Kartları "JCB DESK ISTANBUL" olarak 1998 Ocak ayından itibaren JCB Kredi kartı müşterilerine, kredi kartı ile ilgili sorunları ve turizm enformasyon bilgileri başta olmak üzere, hotel, tur, uçak rezervasyonları vb turizm hizmetleri sunmaktadır.

2004 Mayıs ayından itibaren merkezimizin giriş ve alt katında hizmet veren japon restoranı Cafe BUNKA, japon yeme kültürü ile birlikte misafirlerine sunduğu gerçek japon ambiansı, Japon Kültür Merkezinin konseptini tamamlayan gastronomi alanında da hizmet vermektedir.

2009 yaz sezonundan itibaren Göcek / Fethiye de açılan Japanese Garden ve Cafe BUNKA Göcek şubesiyle, ilk defa İstanbul dışına çıkarak etkinlik alanını genişletmiştir. Sadece Cafe Bunka değil, aynı zamanda geleneksel Japon Bahçesi tasarımıyla herkesin ilgi ve beğenisini kazanmıştır.