KADIN

İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı

MEHMET NACİ AKÖZ

1958 yılında Üsküdar’da doğdu. Tüm çocukluğu Üsküdar’ın Toygar Tepe semtinde sokak oyunları oynayarak geçti. Uçurtma ile ilk kez o zamanlar tanıştı.

1980 yılında uçurtma imalatı ve satışı yapmaya başladı. Çıta, kâğıt ve kuyruktan uçurtmalar imal etti ve sadece Üsküdar’daki bazı kırtasiyecilere ürün verdi.

1983 yılında Bulvar Gazetesi Uçurtma Bayramı’nda İstanbul 1. si seçildi. 1984 yılında Türkiye’nin ilk uçurtma yarışmasını düzenledi. 1986 yılında Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliği’ni kurdu. 1993 - 1995 yılları arasında Hollanda’da yaşayan Mehmet Naci Aköz Hollandalı uçurtmacı Willy Van Digelle ile tanıştı ve 1994 - 1995 yıllarında, Türkiye’de uluslararası uçurtma festivallerinin nasıl yapabileceği üzerinde projeler geliştirdi. 1996 yılında Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Derneği’ni kurdu ve kurucu başkan seçildi.

1997'de Türkiye’nin ilk uluslararası uçurtma festivalini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda, hayata geçirdi. Türkiye, ilk kez uluslararası uçurtmacılar ve uçurtmalarla tanıştı. 1998 yılında 2. Uluslararası Uçurtma Festivali’ni projelendirdi ve uyguladı. 1999 yılında Uçurtma Gönüllüleri Kulübü’nü kurdu ve yine aynı yıl okullarda uçurtma eğitmenliği yapmaya başladı. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün aldığı karar sonucunda, okullardan gelen talepler üzerine, ilköğretim okullarında uçurtma dersleri vermeye başladı.

2005 yılında İstanbul Uçurtmacılar Derneği’ni kurdu. Ülkemizde resmen uçurtma federasyonu olmamakla birlikte, İstanbul Uçurtmacılar Derneği uçurtma federasyonuymuş gibi faaliyetlerini ulusal ve uluslararası alanda oldukça güçlü bir şekilde sürdürmektedir.

2005 yılında ilk uçurtma sitesini açtı: www.ucurtmadunyasi.com Uçurtma kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan yapısıyla, hem ulusal, hem de uluslararası pek çok bilgiye rahatlıkla ulaşılabilecek bu site ile uçurtma meraklıları; derneğin, müzenin, kulübün imkânlarından faydalanabilecek, İsteyenler uçurtma planları indirebilecek, isteyenler okuldaki derslerine uçurtma merkezli katkılar sağlayabilecektir.

2005 yılında 3. Uluslararası Uçurtma Festivali’ni projelendirdi ve uyguladı. Aköz’ün gerçekleştirdiği pek çok faaliyet, Türkiye’deki uçurtma tarihi açısından önemli köşe taşları oldu.

2005 yılında Mehmet Naci Aköz, ülkemizin ilk ve halen tek uçurtma müzesi kurdu. 2011 Yılı itibariyle Üsküdar Belediyesi ile işbirliğine giden müzemizin imkânları belediyemizin de katkısıyla oldukça genişlemiş ve isim değişikliğine giderek “Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi” adını almıştır.

2005 yılında Türkiye’nin STACK’a (Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu) üye olmasını sağladı ve STACK Türkiye Ulusal Direktörlüğü’ne seçildi.

2007 yılında Uçurtma Dünyası adlı yeni firmasını kurdu. Toplamda 16 ülkeden gelen, 1500 adetlik üründen oluşan koleksiyonunda uçurtmalar, uçurtma yayınları, uçurtma malzemeleri ve uçurtma ile ilgili çeşitli objeler sergilenmektedir.