KADIN

Ayşim İncesulu

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı

AYŞİM İNCESULU

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı, Psikolojik Danışman Rehber’dir. 

1956 yılında doğdu. TED Ankara Koleji’nden ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Psikolojik Danışma ve Rehberlik üzerine yüksek lisans yaptı.

Çeşitli kurumlarda uzman olarak görev yaptıktan sonra 1983 yılında okul öncesi eğitim vermek üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Ayışığı Anaokulu’nu kurdu. 2000 yılında ise çocuklar, gençler ve yetişkinler için Ayışığı kurumu içinde bireysel gelişim, eğitim ve psikolojik danışma merkezini hayata geçirdi. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği üyesi olan İncesulu, Ayışığı Anaokulu’nun kurucusu sıfatı ile üç dönem Yönetim Kurulu üyeliği ve Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Okul Öncesi Komisyonu başkanlığı görevini üstlendi. Görevi süresince birçok uluslararası eğitim sempozyumunu düzenleyen kurulda aktif görev aldı, uzman olarak panellere katıldı ve yönetti.

30. eğitim yılını tamamlayan Ayışığı Anaokulu’nu, isim hakkını kendinde kalması koşuluyla, ekibiyle birlikte 2013 Temmuz ayı itibarı ile “Helen Doron Türkiye” grubuna Masterfranchise Anaokulu olarak devretti ve 30 Mayıs 2014 tarihine kadar  anaokulunun müdürlüğünü ve tüm grubun Akademik Direktörlüğünü üstlendi. 2014 Ağustos  ayında;  çocuk oyun, gelişim ve danışmanlık merkezi olarak yapılandırdığı “Play library-Oyun Kütüphanesi” bünyesinde, ekibiyle birlikte gelişimsel oyun grubu ve atölye çalışmaları, gelişim taramaları ve özel destek programları yürüttü. İncesulu’nun okul öncesi eğitimi alanında program ve uygulama kitapları ile çeşitli makaleleri de bulunuyor.

Şu anda çalışmalarını Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı’nda sürdürüyor.