KADIN

Tezcan Şen

Briç Dünya Şampiyonu

TEZCAN ŞEN

Tezcan Şen, 14.4.1961 tarihinde Adapazarı’nda doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne devam ederken briçe başladı.

Önceleri Levent Briç Kulubunde sonrasında ise Majör Briç Kulubunde eğitmen, direktör ve yönetici olarak çalıştı. Halen Majör Boğaziçi Briç Kulubunde eğitmenlik direktörlük ve yöneticilik yapmanın yanı sıra TBF apel komitesi üyesi.

Şen, Türkiye’de düzenlenen federasyon turnuvalarında ve 4’lü takım maçlarında çok sayıda şampiyonluk ve klasman derecelerine sahip. Halen Türkiye Briç Federasyonu masterpoint sıralamasında Altın Büyük Usta ünvanı ile 7. sırada bulunuyor. 

Ayrıca, 2003 yılında İtalya Montegrotto’da yapılan Briç festivalinde ortağı Özgür Bakan ile ikili’de birinci, takımlarda ise Doğan Üzüm ve Özcan Pehlivan ile 3. oldu. 2004 yılında İstanbul’da yapılan 12. Dünya Takım Olimpiyatlarında 9. olan Bayan Milli Takımının kaptanlığını yaptı.

Tezcan Şen, 9-24 Haziran 2006 tarihleri arasında İtalya Verona’da yapılan 102 ülkeden 3 bin 700 sporcunun katıldığı Dünya Açık Briç Şampiyonası’nda ortağı Okay Gür ile birlikte İMP İkilide birinci olarak Dünya Briç Şampiyonu unvanını kazandı. Dünya Briç Federasyonu tarafından World Life Bridge Master unvanı ile onurlandırıldı. Böylece Dünya Şampiyonu olan ilk Türk briççileri oldular.

2009 yılında eşi Emine Şen ile birlikte katıldığı 3.Avrupa Açık Briç Şampiyonasında Karışık kategorisinde Avrupa Şampiyonu oldu.