KADIN

Anatomi Uzmanı ve Akupunkturist

Prof. Dr. KAYA ÖZKUŞ

Prof. Dr. Kaya Özkuş, 1963 yılında İstanbul’da doğdu. 1980 yılında Haydarpaşa Lisesi’nde orta öğrenimini tamamladı. 1986 yılında da Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde eğitim görerek) mezun oldu.

Özkuş, 1989 yılında anatomi uzmanı oldu ve iki yıl sonra akupunktur üzerine çalışmaya başladı. 1992 yılında akupunktur uygulama sertifikası aldı ve ardından anatomi doçenti oldu. 1993 yılında akupunktur Derneği Başkan yardımcısı seçildi. Kore’nin Seoul kentinde yapılan WFAS Uluslararası Akupunktur Sempozyumu’na katıldı. Türkiye'de ilk defa 30-4-1994 - 21-5-1995 tarihleri arasında tamamlanan 4 dönemde yapılan 100 saatlik teorik ve pratik akupunktur eğitim seminerlerinin organizasyonu ile görevlendirildi. Eğitime aktif olarak katıldı. İstanbul’da düzenlenen ICMART Uluslararası Akupunktur Kongresi’ne katıldı. WFAS Uluslararası Akupunktur Sempozyumu düzenleme komitesi başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Bulgaristan’ın Sofya kentinde ICMART Uluslararası Akupunktur Sempozyumu’na katıldı.

Özkuş, 1997 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin talebi doğrultusunda Trakya Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirilen akupunktur seminerlerinin organizasyonu ve eğitim komitelerinde görev aldı. Her iki eğitim seminerlerine katılan doktorların sertifikaları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Pekin’de WFAS Uluslararası Akupunktur Sempozyumu’na katıldı. Pekin ve Şangay’daki akupunktur hastanelerinde gözlem yapabilme imkanı buldu.

1998 yılında anatomi profesörü olan Özkuş, Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde başlayan akupunktur eğitim seminerlerinde eğitmen olarak görev aldı. İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'da, Türkiyede ilk defa üniversite senatosu onayı ile kurulan Akupunktur Uygulama ve Araştırma Birimi'nin kuruluşunda görev aldı. II. Uluslararası Katılımlı Ulusal Akupunktur Kongresi’nin genel sekreterliğini yaptı. III. Uluslararası Katılımlı Ulusal Akupunktur Kongresi’nin bilimsel komite başkanlığını yürüttü. Sağlık Bakanlığı’nın izni ile İ.Ü. CTF Akupunktur Uygulama ve Araştırma Birimi’nde organize edilen akupunktur eğitiminde eğitim koordinatörü ve eğitmen olarak görev yaptı.

Prof.Dr. Kaya Özkuş halen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Sağlık Bakanlığı, Akupunktur Bilim Komisyonu üyesi ve eğitim koordinatörüdür.

Prof.Dr.Kaya Özkuş, Aurikuloterapi Derneği başkanı, Akupunktur Derneği 2. başkanı, Haydarpaşa Lisesi Eğitim Vakfı yönetim kurulu üyesidir.

Evli ve iki çocuk sahibidir.