KADIN

28.599 kez izlendi
5 / 3.57 - 7 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kurabiye Tarifleri - Zencefilli Cevizli Kurabiye Tarifi: Zencefilli cevizli kurabiye hamuru yapmak için, önce un, şeker, karbonat, tuz, zencefil, ceviz içi gibi kuru malzemeler bir kaba boşaltılır ve karıştırılır. Ardından üstüne yumurta kırılır. Üzerine pekmez ve tereyağı dökülür. Bir kaç damla kadar vanilya şurubu da isteğe göre konulabilir.

Hamurun kıvamı undan una farklılık gösterebilir. Dolayısıyla hamurun çok gevşek kaldığı noktada, içine biraz daha un ekleyebilirsiniz. Tereyağının oda sıcaklığından mümkünse biraz daha yumuşak bir kıvamda olması gerekir. Biraz sert olursa bizi yanıltabilir. Hamuru pişirmeden önce yağın kıvamı fark edilmelidir.

Hamur hazırlandıktan sonra, ceviz büyüklüğünde toplar koparıp, yuvarlayıp tepsiye dizilir. Tepsiye koyarken aralarındaki mesafeye dikkat etmek gerekir.

Pekmezden ötürü hamur biraz yapış yapış olabilir, bu da çok normaldir. Hamurları süslemek için, kurabiyelerin üzerine iç ceviz koyabilirsiniz.

Kurabiyeler hazırlandıktan sonra fırında pişirilmelidir. 180 - 200 derece fırında 15- 20 dakika pişirmek yeterli olacaktır. Üstü çatlamaya başlayacaktır, piştiğini buradan anlayabiliriz.

Yorumlar