KADIN

İlk Yardım Teknikleri

13.590 kez izlendi
5 / 3.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Sindirim, solunum ve cilt yoluyla zehirlenmek mümkündür.

Sindirim yoluyla zehirlenmelerde, özellikle kimyasal madde içimleri söz konusudur. En çok çocuklarda görülür. Bu yolla zehirlenme söz konusuysa kişi kusturulmamalıdır. İçebiliyorsa su içirilmelidir. Ayran, yoğurt herhangi bir şey söz konusu değildir. Kişi kusuyorsa yapacak bir şey yoktur. İlaç içiminde de aynı şey yapılmalıdır.

Sindirim yolu zehirlenmelerinde gıda ile zehirlenme söz konusuysa ishal, karın ağrısı ve kusma görülür. Hızlı bir şekilde hastaneye gidilmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Mantar zehirlenmeleri çok sık görülür ve çok hızlıdır. O yüzden mantar tüketimlerinde zehirlenme ihtimali göz önünde tutulmalıdır.

Solunum yolu zehirlenmesi en hızlı zehirlenme biçimidir. Eğer bir ortamda gaz söz konusu ise ilk yapılacak iş gazı kesmektir. Gazı kestikten sonra ortama girip, kişiyi oradan uzaklaştırmak söz konusudur. Temiz odadaki camı ve pencereyi açarak kişinin orada temiz hava almasını sağlayın.

Kimyasal yolla zehirlenmeler de önemlidir. Cilde dökülen herhangi bir kimyasal madde zehirlenmeye neden olabilir. Kadınların ucuz bulduğu saç boyalarında görülmektedir.

Solunum yolu zehirlenmelerinde, bulunduğunuz ortamdaki gaz sızıntısının kontrolü önemlidir. Ufak banyo pencerelerinden ya da havalandırma boşluklarından gelecek oksijen bile hayat kurtarıcı olabilir, bunlar kapatılmamalıdır.

Yorumlar