KADIN

4.492 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yüz, özellikli bölgeler içerisinde geçmektedir. Buraların yanıkları daha tecrübeli ve profesyonel müdahale gerektirmektedir. Yüz yanıklarında ilk müdahale olarak, diğer yanıklarda bahsedildiği gibi öncelikle yanığa neden olan etkenin uzaklaştırılması gerekmektedir.

Yüz bölgesi yanıklarında, solunum bölgesi de beraberinde olduğu için, solunum yolları yanığı da birlikte olabilir. Onun için hastanın soluk alıp vermesinin gözetilmesi gerekmektedir. Eğer bununla ilgili bir sorun varsa buna müdahale edilmelidir.

Ama yüz bölgesinde oluşabilecek çok küçük yanıklar bile ileride psikolojik olarak çok önemli sorunlara neden olabildiği için, suyla yıkama burada da önemlidir. Yanığın hem derinliği hem de genişliğinin en aza indirilmesi için, soğuk ve tazyikli olmayan bir suyla yıkama gereklidir.

Kişi sağlık kuruluşuna götürülene kadar o bölgenin nemli tutulması önemlidir. Islatılmış temiz bir havlu veya temiz bir bez kullanılabilir. Çünkü hastanın sağlık kuruluşuna gelmesi biraz zaman alabilir. Bu zaman içerisinde yanan bölgede kuruma olabilir ve bu da travmanın daha da artmasına neden olur.

Yüz bölgesi, her milimetre kareyi korumak adına özellikli bir bölgedir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar özel sağlık kuruluşlarında tedavi edilmesi gereken bir yanık çeşididir.

Yorumlar