KADIN

Yogada açık bacakla öne katlanma duruşu (prasarita padottanasana) nasıl yapılır?

Sanem Ekiz Sanem Ekiz Yoga Eğitmeni
16.537 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
İhtiyaç Listesi
  • Mat
UYARI
Daha önce hiç yoga yapmadıysanız bu uygulamaları uzman gözetiminde yapmanız gerekmektedir.
1. Adım
Dağ pozisyonunda durun
Dağ pozisyonunda durun. Sağ bacağınızla büyük bir adım atarak sağınıza dönün ve kollarınızı iki yana açın. Ayaklar arasında bir bacak uzunluğu kadar mesafe olmalıdır.
2. Adım
Öne doğru esneyin
Ellerinizi belinize koyup öne doğru esneyebildiğiniz kadar esneyin ve kafanızı yere değdirin. Nefesinizi vererek ellerinizi omuz hizasında yere koyun. Avuçlarınız tamamen yere değmelidir. 3-5 nefes boyunca bu pozda kalın.
3. Adım
Hafifçe doğrulun
Nefes alarak üst bedeniniz yere paralel olacak şekilde hafifçe doğrulun. Ellerinizi öne doğru getirip parmak uçlarınızla yere dokunun.
4. Adım
Öne doğru esneyin
Ellerinizi belinize koyup, nefes vererek doğrulun ve kollarınızı iki yana açın. Ellerinizi tekrar belinize koyup öne doğru esneyin. Kafanızı yere koyup 3-5 defa nefes alıp verin. Ellerinizi belinizden çekmeden doğrulup başladığınız pozisyona geri dönün.
5. Adım
Ellerinizi birleştirin
Ellerinizi kalçanızın üzerinde birleştirip parmaklarınızı birbirine kenetleyin. Nefes vererek öne doğru esneyin ve arkada birleştirdiğiniz ellerinizi başınızın üzerinden geçirerek öne doğru uzatın. Bu pozisyonda 5 nefes boyunca kalın.
6. Adım
Ellerinizi çözün
Yavaşça doğrulun. Ellerinizi kalçanızın üzerine getirip çözün ve başladığınız pozisyona dönün. Ellerinizi belinize koyup öne doğru esneyin. İşaret ve orta parmaklarınızla ayak baş parmaklarınızı kavrayın. Dirseklerinizi bükmeden 5 nefes kadar bu pozisyonda durun.
7. Adım
Doğrulun
Yavaşça doğrularak ellerinizle belinizi kavrayın. Ardından başladığınız pozisyona geri dönün.
Bu duruş bacakları ve omurgayı güçlendirir, kalça esnekliğini artırır.

Yorumlar