KADIN

Yeni internet yasası ile getirilen düzenlemeler nelerdir?

Tuğsan Yılmaz Tuğsan Yılmaz Avukat
7.676 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yeni internet kanunuyla birlikte, sadece yasaklar düzenlenmemiş olup çeşitli düzenlemeler getirilmektedir. Bu düzenlemelerden ilki, erişim engellenmesinin URL bazlı olarak da yapılabilmesidir.

URL bazlı olarak erişim engellenmesi, bir web sitesinin hukuka aykırı bir içerikten dolayı tamamının engellenmesi haricinde, sadece hukuka aykırı bulunan içeriğin olduğu sayfanın engellenmesidir.

Diğer bir düzenleme ise, özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle, doğrudan TİB' yapılabilecek olan başvurudur. Kişi bu bağlamda, özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle TİB'e bir başvuruda bulunabilecek, TİB bu bakımdan ihtiyati tedbir niteliğinde bir karar uygulayabilecek ve daha sonrasında söz konusu duruma ilişkin mahkeme kararı temin edebilecektir.

Gelen düzenlemelerden bir tanesi de, erişim sağlayıcıların 2 sene ile sınırlı olmak üzere söz konusu trafik bandını saklayabilmesi mecburiyetidir. Toplumda fişleme olarak adlandırılan trafik bandının saklanması uygulaması, bu bağlamda erişim sağlayıcılara aynı zamanda külfet olarak getirilmiştir.

Erişimi doğrudan olarak engelleme yetkisi, TİB'e verilmiş durumdadır.

Yer sağlayıcıların mahkemelerden gelen emirlere uyulmamasından dolayı hapis cezasıyla karşılaşmayacak olması da düzenlemelerden bir tanesidir. Bu bağlamda erişim sağlayıcılar hukuki olarak bir cezai yaptırıma tabi tutulacak, para cezası ödemek durumunda kalacak ancak hapis cezası ile karşılaşmayacaktır.

Yorumlar