KADIN

2.866 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
İmmün olmayan hemolitik anemiler veya immün olmayan nedenler, yenidoğan döneminde yakın takiple nasıl tedavi edileceğine karar verilmesi gereken hastalıklardır.

Gerek membran problemlerinde, gerek enzim eksikliklerinde, gerekse hemoglobin hastalıklarında; bebeğin büyümesinin, gelişmesinin ve hemoglobin durumunun çok yakından takip edilmesi gerekir.

Bu hastalara sık sık ve aralıklı olarak kan verilmesi ve hemoglobin düzeylerinin yüksek tutulması, bebeğin gelişmesinin dikkatle izlenmesi çok önemlidir.

Yıkımla birlikte kemik iliğinden fazla miktarda kan yapımı da olduğu için, bu tür bebeklerde folik asit eksikliği de meydana gelir. Bu tür bebeklere mutlaka folik asit desteği vermek gerekir.

Hastalığın tipine göre ve kan yıkımının yerine göre, hastalarda dalağın ameliyatla alınması durumu da gerçekleşebilir. Böyle durumlarda sarılık geçmeyebilir, ancak hastalık çok daha hafif seyretmekte ve kan ihtiyacı düşmektedir.

E vitamini eksikliği varsa, hastalara E vitamini desteği verilmesi gerekir. Birçok bebek mamasında E vitamini bulunmaktadır.

Yorumlar