KADIN

3.243 kez izlendi
5 / 2.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yenidoğan dönemindeki hemolotik anemilerin büyük bir kısmı doğuştan gelir. Annenin ve babanın bu hastalıklara ait bir patolojisi olup olmadığı bebek doğmadan sorgulanmalıdır.

Alyuvar enzim eksikliğine bağlı veya hemoglobin hastalıklarına bağlı durumlar, babanın veya annenin hasta veya taşıyıcı olup olmadığını gösterir. Böyle bir durumda onlardaki taşıyıcılık durumu saptanabilirse, bebek doğmadan ne şekilde doğacağı bilinir ve buna göre önlem alınarak hemen bebekteki kansızlık durumu giderilebilir.

Bazı enfeksiyon hastalıkları eğer anneden geçen hastalıklarsa, bebeğe hemen antibiyotik tedavisi yapılarak bu durum önlenebilir.

Anneye E vitamini vererek, bebekteki vitamin eksikliğinin giderilmesi saptanabilir. Annenin otoimmün hastalıklarında anneye intravenöz immünglobilin veya stereoid verilerek bu antikorlar bertaraf edilir, bebeğin kansız doğması engellenebilir.

Anneye ve babaya ait RH veya ABO faktörleri biliniyorsa, bebeğin RH veya ABO uyuşmazlığı ile doğup doğmayacağı önceden saptanabileceği için, bunlarla ilgili önlemle alınabilir.

Yorumlar