KADIN

5.413 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yenidoğan döneminde hemolitik anemi tedavisinde, aneminin derecesine göre tedavi saptanmaktadır.

Bebekler eğer çok etkilenmemiş ise ve kan vermek gerekmiyorsa, bir miktar düşmüş olan hemoglobini dışarıdan demir takviyesi ile tedavi edebiliriz. Erken dönemde 3 ay boyunca demir sülfat içeren preperatlar kullanarak bebeğin kansızlığı bertaraf edilebilir.

Ancak bebeğin hemoglobini hayatı tehdit edece kadar düşmüşse, bebeğe hemen kan transfüzyonu yapmak lazımdır. Şok durumlarında hemen serum fizyolojikle bebeğin damar yatağını doldurmak gerekir. Kalp yetmezliği bulguları varsa, göbek kateterinden uygun kan grubuyla kısmi kan değişimi yaparak, kanı yükseltmek ve kalp yetmezliği bulgularını ortadan kaldırmak lazımdır.

Anneye bağlı bir neden bebeğin kanını düşürüyorsa, bu nedenin zaten hamilelikte saptanması gerekir. Doğumdan önce anneye bazı ilaçlar verilerek, bebeğin kansız doğması engellenebilir.

Bazı enfeksiyon hastalıkları doğum öncesi taramalar esnasında saptanabilirse, annenin tedavisi ve doğumdan sonra bebeğin tedavisiyle kansızlık bertaraf edilebilmektedir.

E vitaminine bağlı bir eksiklik ve kansızlık varsa, bebeğe doğumdan sonra E vitamini vererek bebeğin hemolitik anemisi engellenebilir.

Yorumlar