KADIN

4.126 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yenidoğan döneminde konjenital olarak bazı kansızlıklar meydana gelebilir. Alyuvarların konjenital problemleri yenidoğan döneminde kansızlık yapar. İlk olarak bizim en sık gördüğümüz alyuvar zarına ait problemlerdir. Zardaki protein yapılarında doğumsal bir problem varsa, bebeklerde kansızlık olur.

Alyuvarların içerisinde oksijen taşıyan hemoglobinde doğumsal problemler meydana gelirse, o zaman çocuk kansız olur.

Alyuvar enzimlerinden bazıları, alyuvarın yaşam süresini sağlayabilecek enerji potansiyelini geliştirir. Bazıları ise dışarıdan gelebilecek toksik etkilere karşı alyuvarı korur. Bu enzim sistemlerinde bir problem varsa bebeklerde kansızlık meydana gelebilmektedir.

Bazen de doğumsal bazı hemoglobin problemleri vardır. Bunlar da yeterli oksijen taşıma kapasitesini sağlayamadıkları için ve alyuvarların erken parçalanmasını sağladıkları için bebeklerde kansızlık meydana getirebilirler. Bazıları da sonradan olabilir. Annenin otoimmün hastalıkları bebekte kansızlık meydana getirebilir.

Bebek anne karnındayken veya hemen sonrasında meydana gelen viral bakteriyel enfeksiyonlar bebekte kansızlık oluşturabilir. E vitamini eksikliği de bebekte kansızlığa yol açabilir.

Bazı metabolik hastalıklar da bebekte kansızlık yapar. Dışarıdan alınan ilaçlar, fazladan verilen vitaminler ve antibiyotikler, bebeklerde erken dönemde kansızlık meydana getirebilir.

Yorumlar