KADIN

2.518 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Öncelikle annenin ve bebeğin kan gruplarının bilinmesi lazımdır. Annenin RH negatif, bebeğin de RH pozitif olması durumunda anne ve bebek arasında RH uyuşmazlığı vardır denebilir.

Annede ve bebekte direkt antiglobulin testi ve indirekt antiglobulin testi yaparak, bebekte ve annedeki antikor düzeylerini saptayabiliriz.

Bebeğin RH pozitif alyuvarları anne karnından anne dolaşımına geçer. Anne, bu RH pozitif alyuvarlara karşı bir antikor meydana getirir. Bu antikor plasenta yoluyla bebeğe geçer ve bebeğin alyuvarları bu antikor sayesinde parçalanarak yıkılır, bebekte ciddi bir kansızlık tablosu ve kalp yetmezliği meydana gelebilir. Bebek soluk ve sarı doğar, hemoglobini çok düşüktür, bilirubini yüksektir, göz kapaklarında, karnında ve bacaklarında sıvı toplanması görülebilir. RH uyuşmazlığı biliniyorsa, hekim tarafından müdahale edilmelidir. Fakat kan yıkımı çok ağır değilse, çok acil kan vermek ve hemen tedavi etmek gerekmeyebilir. Ancak kan yıkımı hızlıysa bebeğe mutlaka müdahale edilmelidir.

Annenin karnındayken bazı şeyleri erkenden saptayabilmek ve gidişatın nasıl olacağını bilebilmek mümkündür. Anne karnından bir sıvı alarak özel tetkikle takip etmek gerekir. Eğer annenin amniyo sıvısının değerlendirmesinde bolca bilirubin maddesi gözüküyorsa, bu bebeğin anne karnında çok ciddi etkilendiği anlamına gelir. Bebeğe ait görüntüleme yöntemleriyle de bebeğin durumu saptanabilir. Bu şekilde takip edilen bebeklerde tedavi doğumdan sonra çok daha etkili yapılabilmektedir.

Annenin kan grubu saptandıktan sonra, annenin geçmiş doğumlarında herhangi bir olayla karşılaşıp karşılaşmadığı veya anneye kan verilip verilmediği öğrenilmelidir. Babanın kan grubu da sorgulanmalıdır. Babanın zigositesi bilinmiyorsa veya baba ortada yoksa, o zaman mutlaka anneden bazı yöntemlerle kan alınarak, bebeğin kan grubu mutlaka saptanmaya çalışılmalıdır.

Günümüzde anneden alınan bir kanla ve özel bir tetkikle, bebeğin kan grubunun ve RH grubunun saptanması mümkün olabilmektedir.

Eğer anne RH negatif ve bebek RH pozitif ise, annenin takipleri bebeğin etkilendiğini gösteren belirtiler veriyorsa, bebek doğduktan sonra akciğerlerinin ortama uyum sağlayıp sağlamayacağını anlamamız için bebekten kan alınarak akciğer olgunluğu saptanmaya çalışılır. Bu tablo eğer bebeğin akciğerlerinin lehine ise, bebek erkenden doğurtulur, dış dünyada müdahaleye başlanır. Akciğer olgunluğu yeterli değilse, bebeğe akciğer olgunlaştırıcı bazı maddeler verilerek, akciğerin dış ortama uyum sağlamasına çalışılır. İlk fırsatta da bebek doğurtulur.

Doğumdan sonra bebeğe erken müdahale yapmak mümkündür. Vücudu ödemli doğma ihtimali çok yüksek olduğu için, damar yolu açılıp solunumu başlatılmalıdır. Daha sonra akciğer yaprakları ve karındaki sıvının boşaltılması sağlanmalıdır. Ardından bebeğe uygun miktarlarda kan hazırlanmalı, göbek kateteri takılmalı, glikoz verilmeye başlanmalı ve acil olarak kan değişimi yapılması sağlanmalıdır.

Yorumlar