KADIN

Yemek seçen çocuklara karşı nasıl davranılır?

10.500 kez izlendi
5 / 3.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Gelişme çağındaki çocuklar için dengeli beslenme, son derece önemlidir. Yemek seçme alışkanlığı olan bir çocuğunuz varsa, acilen bir şeyler yapmanız gerekiyor demektir.
1. Adım
Yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirin
Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Çocuklar, anne ve babalarını örnek alır. Yemek seçen ebeveynlerin çocukları da genellikle yemek seçerler.
2. Adım
Gıdalar dışında ödüller verin
Gıda maddelerini ödül veya ceza olarak kullanmayın. Aksi takdirde, ödül olarak kullanılan besin çocuğunuzun gözünde değer kazanırken diğer besinler değersizleşecektir.
3. Adım
Abur cuburdan uzak tutun
İştahını kapatacak besinleri ortadan kaldırın ve özellikle yemeklerden önce yemesine izin vermeyin.
4. Adım
Fikirlerini alın
Hazırlayacaǧınız yemek için fikrini alın. Yemekten hoşlanmadıǧını söylerse sebeplerini sabırla, azarlamadan tartışın.
5. Adım
Yardım etmesine izin verin
Alışveriş ve yemek konusunda yardımını isteyin. Seçtiği birkaç yiyeceği almasına, yemek yaparken yardımcı olmasına ve yaratıcılığını kullanmasına izin verin.
6. Adım
Sunumları eğlenceli hale getirin
Sunumları eğlenceli hale getirin. Örneğin tost ekmeğini kurabiye kalıplarıyla kesip, zeytin ezmeli sandviçler hazırlayabilir, salatalarınızı minik bir bahçe gibi dizayn edebilirsiniz.
7. Adım
Üç lokma kuralını uygulayın
Üç lokma kuralını uygulayın. Yemesini istediğiniz yiyeceklerden üç tam lokma yedikten sonra hala memnun değilse, başka seçenekler sunun. Onun da bir damak tadı olduğunu unutmayın.
8. Adım
Seçenekleri artırın
Seçenekleri artırın. Örneğin süt içmek istemiyorsa zorlamayın, yoğurt ya da ayran tüketmesini sağlayın. Meyve yemek istemiyorsa evde meyveli yoğurt yapabilir ya da meyve sularına meyve karıştırabilirsiniz.
9. Adım
Kendi kendine yemesine izin verin
Kendi kendine yemesine izin verin. Döküp saçmasına göz yumun. Kaşıǧı, çatalı elinden almayın.
10. Adım
Sofra süresini kısa tutun
Sofrada daha uzun oturması için baskı yapmayın. Çocukların ilgisi çabuk dağılır bu yüzden 20 dakika ideal bir süredir. Sofraya hep birlikte oturmanız da faydalı olacaktır.
Biraz sabır ve anlayışla çocuǧunuzun yemek seçme alışkanlığının üstesinden gelebilirsiniz. Ancak bunu onunla birlikte başaracağınızı unutmayın.

Yorumlar