KADIN

Yavru köpek eğitiminin yetişkin köpek eğitiminden farkı nedir?

Duygu Çınar Duygu Çınar Köpek Eğitmeni

Köpek Eğitimi

1 Köpek seçiminde nelere dikkat edilmelidir? 2 Köpek eğitimine ne zaman başlanmalıdır? 3 Köpeklere gel komutu nasıl öğretilir? 4 Evde köpek bakmanın ne gibi yararları vardır? 5 Köpek sahibi olmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir? 6 Evde bakımı en kolay köpek cinsi hangisidir? 7 Eğitimi en zor köpek cinsi hangisidir? 8 Köpekler için itaat eğitimi neden gereklidir? 9 Köpeklere verilen temel itaat eğitimi hangi komutları kapsar? 10 Köpeklere verilen ileri itaat eğitiminin içeriği nedir? 11 Evde köpeğin lider olduğu nasıl anlaşılır? 12 Köpeklere verilen bodyguard ve alan koruma eğitiminin içeriği nedir? 13 Evde köpek bakımı için hangi koşullar sağlanmalıdır? 14 Chihuahua ırkının özellikleri nelerdir? 15 İyi eğitilmiş bir köpek nasıl anlaşılır? 16 Köpeklerin ayrılık korkusunu yenmesine nasıl yardımcı olunur? 17 Köpek eğitimini olumsuz etkileyecek davranışlar nelerdir? 18 Yavru köpek eğitiminin yetişkin köpek eğitiminden farkı nedir? 19 Sahiplenilen sokak köpeği nasıl eğitilmelidir? 20 Köpekler için kafes eğitimi neden gereklidir? 21 Köpeklere kafes eğitimi nasıl verilmelidir? 22 Köpek ne zaman sahiplenmelidir? 23 Köpekle sahibi arasındaki bağ nasıl güçlendirilir? 24 Köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? 25 Köpeklere sosyalleştirme eğitimi nasıl verilir? 26 Köpek eğitimi için profesyonel yardım almak gerekir mi? 27 Köpeklerde sık rastlanan davranış bozuklukları nelerdir? 28 Köpek eğitiminde ödül - ceza sistemi nasıl olmalıdır? 29 Rottweiler ırkının özellikleri nelerdir? 30 Alman çoban köpeğinin ırk özellikleri nelerdir?
15.212 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Eğitim ve sosyalizasyon ne kadar erken başlarsa o kadar sağlam olur. Köpeklerin yavruyken zihni bomboştur, zihnini doğru bilgilerle doldurma şansı devam etmektedir.

Köpeğin insanlarla beraber yaşayacağı olaylarla ilgili olumlu algılar yaratmak gerekir. Mesela bir kediyle ilk karşılaşmasını hoş bir deneyime dönüştürürseniz, ilerleyen yaşlarda kedilere karşı agresiflik göstermeyecektir. İnsanlarla ve diğer canlılarla uyumlu yaşayan, sevecen, akıllı, söz dinleyen, sıkıntı yerine huzur veren bir köpeğiniz olacaktır.

Yetişkin köpeklerde ise bazı kötü alışkanlıklar artık yerleşmeye başlamıştır. Yavru köpeğe nazaran yetişkin köpeğin eğitimi zor olacaktır. Çünkü sıfırdan olumlu algılar yaratma şansı kaçırıldığı için, köpeğe o davranışı yapmaması gerektiği öğretilecektir. Bu da eğitimin enerjisinden kaybettirir.

Yetişkin köpeğin eğitilmesi demek, sahibinin de mutlaka eğitilmesi demektir. Sahibinin yaptığı davranışları, uzmanın görüşü doğrultusunda değiştirmesi gerekir. Çünkü muhtemelen sahibi, yetişkin köpeğin davranışını farkında olmadan da olsa pekiştirmiştir. Eğitimden sonra köpek sahibinin yeni tutumlar içerisinde olması gerekir.

Köpeklerde saldırganlık, hiperaktivite, korkaklık gibi problemler varsa, muhtemelen yavruluk dönemindeki eğitiminde ya da sosyalizasyonunda sorun vardır. Köpeğin sorununu boş vermek yerine çözüm bulunmasını tavsiye ederim. Bu çözüm tahmin edilenden daha kolay olacaktır.

Yorumlar