KADIN

27.851 kez izlendi
5 / 5.00 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yavru köpek bakımında öncelikle beslenmeye dikkat edilmelidir. Günlük alması gereken besinlerden ihtiyaç duyduğu mineralleri alması gerekiyor, eğer yeterli değilse buna yönelik dışarıdan bir takviye olması gerekiyor.

Bu dönemde yavru köpeğin özellikle 3-4 aylık olana kadar tuvalet eğitimi çok önemli. Bununla beraber aşı takibinin yapılması gerekiyor. Anne sütü alan yavru köpeklerde belirli bir bağışıklık sistemi şekilleniyor.

Fakat ikinci aydan sonra anneden aldığı antikorlar yani bağışıklık sistemi düşmeye başlar. Bu dönemde eğer aşılamaları düzenli yapılmaz ve takip edilmez ise bir takım hastalıklara yakalanılabilir. En yaygın olarak bilinen gençlik hastalığı dediğimiz distempera yakalanabilir.

Her köpekle temas ettiği zaman gençlik hastalığını alacak diye bir kaide yok ama, bunlar temasla bulaşan hastalıklar olduğu için eğer aşısı yapılmayan başka bir köpekle temasta bulunursa risk daha fazla olur.

Beslenmeden kaynaklanan bir takım sıkıntılar olabilir, ishaller şekillenebilir. O dönemde diş çıkartıyordur, süt dişleri 3-4 aylıkken tamamlanır. Eğer süt dişleri düzenli çıkmıyorsa ona yönelik tıbbi yardım ve takviye alması gerekebilir. Bazen de süt dişlerinde enfeksiyon oluşabiliyor. Bunda da bakım ve antibiyotik kullanımı gerekebilir.

Yorumlar