KADIN

3.778 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yaşlılık döneminde ortaya çıkan hastalıkların başında hipertansiyon gelir. Hipertansiyonu tetikleyen en önemli etkenlerden biri de çok tuzlu tüketmektir. Bu nedenle yaşlılık döneminde tuz tüketimini en asgari seviyede tutmakta fayda görüyoruz.

Tükettiğiniz birçok besin içinde yeterli miktarda sodyum vardır. Bu nedenle vücudunuz daha fazla tuza ihtiyaç duymadığı sürece, doktorunuz size böyle bir öneride bulunmadığı sürece yemeklerinizi tuzsuz yapmakta, salatalarınıza ya da diğer besinlerinize tuz eklememekte fayda var.

Tuzun yanı sıra şeker de yaşlılıkta beslenmenin en büyük düşmanlarından biridir. Bize en çok zarar veren besinlerden biri de şekerdir. Şekeri asgari tutarda tüketmekte zarar yoktur ama fazlası olduğunda özellikle yaşlılıkta çok fazla çay ve kahve tüketildiği için ve her çay kahveye 1-2 küp şeker katıldığı için hem günlük kalori miktarını yükselteceği için kilo almaya neden olabilir.

Bunun yanı sıra özellikle yaşlılıkta ortaya çıkan şeker hastalığı ve insülin direnci gibi metabolik hastalıklarla mücadele oranını da azaltacağı için muhakkak şekeri sofradan uzak tutmak gerekir. Belki bir Türk kahvesinde 1 küp şeker kullanmak, diğer çay ve kahve çeşitlerinde şeker atmamak yararlı olacaktır.

Yorumlar