KADIN

2.667 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yaşlılık döneminde sıvı tüketimi, birçok hastalığın engellenmesi ve vücutta yaşanan su kaybı bakımından çok önemlidir. Çünkü yaşlılıkta vücutta su kaybı olduğunda ciddi sağlık problemleri yaşanabilir. Hatta ölümcül riskler bile yaratabilir. Tıpkı çocuklarda olduğu gibi yaşlılarda da, vücutta sıvı miktarının azalmasıyla birlikte vücut hipotermiye uğrayabilir. Bu da ciddi sağlık problemlerini ortaya çıkarabilir.

Yaşlılık dönemindeki sıvı alımı, gençlik dönemindekine oranla biraz daha farklıdır. Gençlik döneminde her bir kalori için ortalama 1 ml. su yeterliyken, yaşlılık döneminde 1,5 ml. kadar su tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü yaşlılık döneminde vücut çok daha fazla su kaybedebilir. Bu nedenle sıvı alımının çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Yaşlılık döneminde çay ve kahve tüketiminin çok sık olmasına bağlı olarak, su tüketiminin azaldığı görülebilir. Bu durumdan sakınmak için de mutlaka çay ve kahve tüketimini dengeli oranda tutmak, hatta mümkünse bir fincan kahvenin ve çayın yanında bir bardak su içmek, giden suyu yerine koyabilmek bakımından dengeli bir örüntü sağlayacaktır.

Yorumlar