KADIN

Yaşlılık döneminde örnek bir günlük beslenme programı nasıl olmalıdır?

Hülya Çağatay Hülya Çağatay Beslenme ve Diyet Uzmanı
5.848 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yaşlılık döneminde örnek bir beslenme örüntüsünde özellikle sıvı alımı çok önemlidir. Günlük alacağınız sıvı miktarı mutlaka dengeli ve düzgün orantıda olmalıdır. Bunun yanı sıra sabah kahvaltısını dengeli yapabilmek ve kahvaltıda bitki çaylarını tercih etmek, çok yağlı peynirler yerine az yağlı peynirleri tüketmeye özen göstermek daha olumlu etki yaratacaktır. Örneğin sabah kahvaltısında bir dilim tahıllı ekmek, yanında bir ya da iki dilim az yağlı bir beyaz peynir, günaşırı bir haşlanmış yumurta ya da bir yumurtadan menemen ya da omlet rahatlıkla tüketilebilir. Bol yeşillik domates, salatalık gibi besinleri tüketmek de lif kaynağı oldukları için yararlı olacaktır.

Sabah kahvaltısını yaptıktan sonra ara öğün olarak ceviz, fındık veya fıstık tüketilebilir. Bunları da tabi dengeli oranda tüketmek gerekir. Bir ara öğünde iki adet ceviz, diğer ara öğünde 7-8 tane badem tüketmek günlük alacağınız vitamin ve mineral miktarına olumlu katkı sağlayacaktır.

Öğle yemeğinde sebze ya da kuru baklagil tükettiğinizde akşam yemeğinde mutlaka et, tavuk ya da balık tüketmelisiniz. Tabi burada neyi, ne kadar ve ne sıklıkta tükettiğiniz de çok önemlidir. Haftada iki gün akşam ya da öğlen yemeğinizde et tüketip kalan günlerde tavuk ya da balık tüketmek kolesterol seviyenizi dengede tutmak bakımından önemlidir.

Sebze yemeklerini mutlaka mevsiminde tüketmek, bir kilogram sebzeye bir ya da iki yemek kaşığı zeytinyağ koyacak şekilde pişirmek ve sebze yemeğini en fazla 6-7 yemek kaşığı tüketmek dengeli bir öğüne neden olacaktır. Her öğününüzde bir dilim ekmek yediğinizde günlük almanız gereken karbonhidrat miktarının yüzde 50'sini rahatlıkla almış olursunuz. Bunun yanı sıra yaşlılıkta vitamin ve mineral alımı çok önemlidir. Bunu dengeli oranda sağlayabilmek için de vitamin ve mineral kaynaklı olan meyveleri meyve suyu olarak değil, meyve olarak ara öğünlere eklemek, yemekten sonra hemen meyve yememeye dikkat etmek, meyveyi yemekten 1-2 saat sonra tüketmek yaşlılığa bağlı azalan bazal metabolizmanızın hızlanmasına ve dengede kalmasına yardımcı olacaktır.

Yorumlar