KADIN

Yaşlılık döneminde çay, kahve ve alkol tüketimi nasıl olmalıdır?

Hülya Çağatay Hülya Çağatay Beslenme ve Diyet Uzmanı
3.324 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yaşlılık döneminde aslında alkol tüketimini çok önermiyoruz. Ama tüketilmesi gerektiğinde zararından çok yararı olabilecek içkilerden birisi şaraptır. Mayallı alkoller kilo almaya neden olur, hipertansiyonu ve birçok metabolik hastalığı tetikler. Buna benzer içecekleri yaşlılık döneminde önermeyiz.

Alkol hem kilo almaya, hem de birçok metabolik hastalığın ortaya çıkmasına ya da tetiklenmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden yaşlılık döneminde metabolik ya da kronik hastalıkları olan kişilerin alkol tüketimine çok ciddi oranda dikkat etmelerinde fayda vardır.

Kahve ve çay tüketimleri de gençlikten ziyade yaşlılıkta daha fazladır. Çay ve kahve tüketimi fazla olduğunda su tüketimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu da önemli bir noktadır. Çünkü su tüketimine yaşlılık döneminde önem vermekteyiz. Bunu engelleyebilmek için çay ve kahve miktarını sınırlı miktarda tutmakta fayda vardır.

Bunun yanı sıra çay ve kahve tansiyonun iniş çıkışlarını olumsuz yönde etkileyebileceği için, tansiyon problemi olan yaşlıların çay ve kahve tüketimine dikkat etmesi faydalıdır.

Çayın en önemli etkilerinden biri demir eksikliği anemisine yol açabilmesidir. Demir eksikliği durumu varsa ve bununla birlikte yaşanıyorsa, çay tüketimini sınırlı miktarda tutmak, çayın içerisine bir dilim limon katmak anemi riskini ortadan kaldırmaya yetecektir.

Çay ve kahveyi çok tüketmekten ziyade, yasemin ve ıhlamur gibi rahatlatıcı etkisi olan bitki çaylarını kullanmak daha olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Yorumlar