KADIN

8.037 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yaşlıların diyet uygularken göz önünde bulundurması gereken en önemli faktör sağlık koşullarıdır.

Yaşa bağlı ortaya çıkan bazı kronik hastalıklar (diyabet, hipertansiyon, yüksek kolestrol) ilk göz önünde bulundurulması gerekenlerdir. Çünkü kişinin kan bulgularına ve kullandığı ilaçlara göre beslenme programının düzenlenmesi gerekir.

Örneğin; kan sulandırıcı ilaç kullananlarda koyu yeşil yapraklı sebzelerin ya da bitki çaylarının diyette hiç yer almaması gerekirken, tansiyon hastalarında maden suyu gibi içeceklerin tercih edilmemesi gerekir.

Bunun dışında yaşa bağlı oluşan kabızlıktan korunmak gerekir. Çünkü hareketin azlığına bağlı olarak bağırsak sisteminde bozukluklar görülebilir. Kabızlıktan korunmak için günlük beslenme düzeninde; kuru kayısı, kuru incir gibi lifli gıdalar, salatalar, yumuşak sebze çeşitlerinin beslenme programına eklenmesi önemlidir.

Çiğneme ve yutma güçlükleri ilerleyen yaşlarda daha çok ortaya çıkan sorunlardır. Kişi ciddi anlamda bir yutma problemi yaşıyorsa, püre cinsinden besinlerle beslenme programının düzenlenmesi gerekir. Örneğin; et, tavuk, balık gibi sert protein ürünleri tüketilemiyorsa, kişinin çorbasına süt, yoğurt, ayran, yumurta ya da iyice püre edilmiş şekilde et gibi protein kaynaklarının ilave edilmesi gerekir.

Yaşlılarda şekerli besin tüketimine eğilim görülebilir. Çünkü şekerli besinler daha kolay çiğnenen ve yutulan gıdalardır. Fakat kişinin şeker durumuna göre de bu tür besinlerden kaçınması gerekebilir.

Yaş arttıkça vücuttaki sıvı oranı azalır. Kişilerin susama hissi giderek kaybolur. Fakat hangi yaşta olunursa olsun günde en az 1.5 litre sıvı tüketilmesi gerekir. Yaşlı kişi su içmeye karşı güçlük çekiyorsa, az tuzlu ayran, tansiyon durumu uygunsa maden suyu, şekersiz ve taze sıkılmış meyve suları sıvı yerine tercih edilebilir.

Yorumlar