KADIN

6.418 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yanıklarda yapılması gerekenler ne kadar önemliyse, yapılmaması gerekenler de bir o kadar önemlidir. Deri bütünlüğünde bir bozulma oluşturan bir yanık söz konusuysa, yapılacak şeyler tıbbi olarak bunun eğitimini görmüş profesyonel kişilerin yönlendirmesine göre olmalıdır. Komşunun veya aile büyüklerinin söylediği şeylerle hareket edilmemelidir.

Yanıkta su tutulması önemlidir. Yanık bölgesine su tutarken ayrıca bir travma oluşturulmaması gerekmektedir. Asit veya baz yanıklarında birbirini dengelemek için asidi bazla veya bazı asit bir solüsyonla nötralize etmeye çalışmak ısı oluşturacak, bu da yanığın ilerlemesine neden olacaktır.

Yanıklar mümkün olduğu kadar nemli bir ortamda hastaneye getirilmelidir. Açık havada kurutma şeklinde yapılmaması gerekmektedir. Birinci derece yanıklarda, sadece ağrı giderici kremler kullanılabilir. Ancak deri bütünlüğü ortadan kalkmış ise, bu durumda sürülecek bazı şeyler enfeksiyon oluşumunu daha fazla artıracağı için, bu gibi uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir.

Yanıkların hiçbir zaman için küçümsenmemesi gerekmektedir. Bu özellikle elektrik yanığında geçerlidir. Elektrik yanıklarında bir giriş bir de çıkış yeri vardır. Sadece bu noktalarda bir kararma görülebilir. Ancak bu kararma belirli zaman üzerinde ısı oluşturduğu için sonrasında çok ciddi zararlar yaratabilmektedir. Onun için elektrik yanığı ve kimyasal yanıklar olmakla birlikte, diğer yanıklar da muhakkak sağlık kuruluşunda tedavi edilmelidir.

Yanıklara herhangi bir masaj uygulamadan ve travma uygulamadan, sadece yanığa neden olan etkeni uzaklaştırdıktan sonra hastanın en yakın sağlık kuruluşuna yetiştirilmesi gerekmektedir.

Yanıkta aslında tüm bunların özeti, eğer ki yanığın derecesi deri bütünlüğünü ortadan kaldıracak kadar fazlaysa, mümkün olduğu kadar yetkili sağlık kuruluşlarında ve yetkili kişiler tarafından tedavi edilmelidir.

Yorumlar