KADIN

27.852 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yanıklara pansuman yapmadan önce neler yapılmaması gerektiği de konuşulmalıdır. Çünkü bu konuda çok yanlış öğretiler vardır. Yanığın üzerine yoğurt, bal sürmek gibi davranışlar söz konusudur. Birinci derece yanıkta deri bütünlüğü bozulmadığı için, o sürülen şeylerin aslında zararı olmaz, ama birinci derece yanıklarda ağrı giderici kremler alınmalıdır. Zamanla kendiliğinden geçen yanıklardır.

Deri bütünlüğü bozulmuş olan yanıklarda ise yapılacak yanlış uygulamalar, enfeksiyona ve yanığın ilerlemesine neden olabilmektedir. Onun için bazı yanlış öğretilerle bazı ürünlerin sürülmesini kesinlikle önermiyoruz. Deri bütünlüğü bozulmuş yanıklarda mümkün olduğu kadar kapalı pansumanlar uygulamayı tercih ediyoruz. Oluşabilecek enfeksiyonları engellemek için bazı kremler ve pansuman malzemeleri kullanıyoruz. Onun üzerine de steril ve mikropsuz olan pansuman malzemeleriyle kapalı pansuman uygulamasını tercih ediyoruz. Havayla temas etsin gibi düşünceler, deri bütünlüğü bozulmuş olan yanıklarda, yanığı olan kişiye zarar veren düşüncelerdir. Deri bütünlüğü bozulmuşsa bunların sağlık kuruluşlarında yapılması önerilmektedir.

Yanıklarda hastaların özellikle dikkat etmesini istediğimiz şeyler, yanıklı bölgenin en azından kalp seviyesi hizasına veya onun hafif üzerine kaldırılmasıdır. Bu şekilde ödem oluşumu engellenebilir.

Yorumlar