KADIN

5.938 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yanıklarda ilk yardım çok önemli bir konudur. Yanık etkeni neyse kişinin o etkenden uzaklaştırılması ilk kuraldır.

Alev yanığı varsa, kişi alevden uzaklaştırılmalı veya alevin söndürülmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Haşlanma yanığı varsa kişi sıcak olan sıvıdan uzaklaştırılmalıdır. Elektrik yanığı varsa, kurtaracak kişi kendini de koruyarak akıma kapılan kişiyi kurtarmalıdır. Kimyasal yanık varsa etken olan kimyasaldan uzaklaştırılması gerekir. Yanığın derecesinin artmaması için hastanın yanık etkeninden uzaklaştırılması ilk müdahaledir. Ardından normal ilk yardım kuralları geçerlidir.

Burada yapılan hatalardan bir tanesi, sadece yanık olan bölgeye odaklanılırsa, kişinin solunum, hava yolu açıklığı ve kalp dolaşımının hesaba katılmamasıdır. Hasta nefessiz kalabilir, kalp masajı ihmal edilmiş olabilir. O yüzden hasta yanık etkisinden uzaklaştırıldıktan sonra, ilk yardımın temelleri yani uygulanacaktır. Bunlar da hava yolu açıklığı, solunum kontrolü, kalp dolaşımı kontrolüdür. Herhangi bir sorun varsa ona yönelik ilk yardım uygulaması yapılır.

Yanığın etkisini ilk aşamada azaltmak için, tazyikli olmayan hafif soğuk bol bir suyla o bölgenin yıkanmasıdır. Bol suyla yıkamak hem temizliği sağlayacak, hem de yanık enerjisinin azalmasına ve yanık derinliğiyle genişliğinin azalmasına neden olacaktır.

Yorumlar