KADIN

11.062 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yanıkların tedavisi aslında komplike bir konudur. Yanıkların tedavisi ilk yardım tedavisi olarak düşünülebilir. İlk yardım tedavisi arasında da, tıbbi bir kuruluşa gelmeden önce neler yapılmalı, tıbbi bir kuruluşa geldikten sonra neler yapılır şeklinde ikiye ayrılabilir.

İlk yardım tedavisinde öncelikle yanık etkeni neyse, yanığa maruz kalan kişinin bu etkenden uzaklaştırılması lazımdır. Alev yanığı varsa alevden, kimyasal yanık varsa kimyasal etkenden uzaklaştırılması vardır. Ardından diğer hayati fonksiyonlar göz önüne alınmalı, kişinin ilk yardım fonksiyonlarını sürdürebilmesi için ilk yardım kuralları uygulanmalıdır.

Yanık nedeni ne olursa olsun, yanığın engellemesini engellemek için çok travmatik olmadan yanık olan bölgenin çok soğuk olmamak kaydıyla bir miktar suyla yıkanmasını isteriz. Alev yanığı varsa oradaki enerjinin azaltılması açısından soğuk su önemlidir. Kimyasal yanıklarda da yapılacak hatalardan birisi, asit yanığında basik bir solüsyon sürmektir. Burada oluşan tepkimeyle travma artabilir. Genel olarak yanık etkeni uzaklaştırıldıktan sonra çok soğuk olmayan bir suyla yıkanma gereklidir.

Sağlık kuruluşuna geldikten sonra, yanık tedavisi derecelerine göre tedavi edilir. Birinci derece yanıklar çok yüzeysel yanıklar olduğu için, hafif bir ağrı kesici alarak ve ağrı kesici kremler kullanarak tedavisi gerçekleştirilebilir. İkinci derece yanıklarda ise, oluşan bülleri - eğer çok büyük değilse- ufak bir şekilde patlatarak içindeki sıvıyı çıkartıyoruz, üzerinde bulunan deriyi sererek biyolojik bir pansuman yapıyoruz. Bu büller genişse genellikle alınır ve sonrasında kapalı pansumana geçilir.

Yanıklar genellikle kapalı pansumanla tedavi edilir. Çünkü yanıkta en korktuğumuz şey enfeksiyondur. Enfeksiyondan korumak için de kapalı pansumanlar ile tedaviyi gerçekleştiririz.

Üçüncü derece ve daha ileri olan yanıklarda ise, yanık merkezi denilen sağlık kuruluşlarında tedaviye başlanır.

Yorumlar