KADIN

20.828 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yanık izlerinin ortadan kalkması, kesinlikle yanığın derinliğine ve derecesine bağlıdır.

Birinci derece yanıklarda kendiliğinden iyileşir, hafif bir kızarıklık olur, belki hafif bir koyuluk oluşabilir ancak o da zamanla geçecektir.

İkinci derece yanıklar kendiliğinden iyileşmişse, bunlarda da bir renk farkı oluşabilir. Bu renk farkı da mevsimler geçtikçe normale dönecektir.

Derin ikinci derece veya üçüncü dereceye kaymış tam kat yanıklarda ise, yanıklar kesinlikle bir iz bırakarak iyileşirler. Sağlık kuruluşlarında daha az iz bırakılması için yapılan tedaviler önemlidir.

Derin ikinci derece ve üçüncü derece yanıkları, çok geniş değilse, yaranın kendi kendine iyileşme potansiyeline bırakıldığında çok daha fazla iz bırakır. Biz mümkün olduğu kadar ölmüş olan deriyi uzaklaştırıp başka bir yerden alınan deriyle kapatırız. Fakat yine de bir iz kalacaktır. Geçen her zaman yanığı olan kişinin lehine ilerler. Zaman geçtikçe yanık izleri daha yumuşayacaktır. Büyüme çağında bir yanık gelişmişse, bu büyüme çağında vücudun savunma sistemleri çok fazla çalıştığı için yanık izleri daha fazla kabaracak ve daha fazla kızaracaktır. Ama zaman geçtikçe yara izi daha yumuşayıp solacaktır. Kabul edilebilir hale gelecektir.

Hasta, belirli bir zaman geçtikten sonra yanık izleriyle ilgili psikolojik ya da fizyolojik sorunlar içerisindeyse, profesyonel kişilerce değerlendirilir ve yanık izlerinin tedavisi gerçekleştirilir. Fakat insanlara yersiz bazı umutlara vererek umut tacirliği yapmamak gerekmektedir.

Hastanın bu yanık izinin azalacağını bilmesi gerekir, fakat tamamen ortadan kalkmayacağını da bilmelidir.

Yorumlar