KADIN

Yabancı bir yerde fotoğraf çekerken nelere dikkat edilmelidir?

Wilco van Herpen Wilco van Herpen Fotoğraf Sanatçısı
8.142 kez izlendi
5 / 5.00 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Televizyonda çalışırken, mümkünse bir gün önceden çekim yapacağımız yerde kamerasız dolaşıyoruz. Yere bakmak, o bilgiyi toplamak ve fotoğrafa vermek gerekiyor. Fotoğraf makinesi olmadan bir köyde dolaşırken ışığa, insanlara, kalabalığa bakıldığında, ertesi gün hepsi hatırlanır ve sokakların durumu bilinir.

Sabah erken ya da güneş batarken ışık sıcak olur ve uzun gölgeler yakalanabilir. Güneş yere doğru dik geliyorsa, çok sert ışık olur ve güzel bir fotoğraf yakalanamaz.

Fotoğraf çekerken dans etmek gerekir. Bir objeye fiziksel açıdan her taraftan bakmak gerekir. Mesela portre fotoğrafında, aynı kişi farklı açılardan çekildiğinde ayrı duygular verebilir. O yüzden sabırlı olmak, biraz dolaşmak ve bakmak, kamerayı hemen ele almamak ve ilişki kurmak çok önemlidir.

Bir yerde dolaşırken, bir kişinin fotoğrafını çekmek çok ayıp olur. İlk olarak sohbet ettikten ve ilişki kurduktan sonra izin alıp o şekilde fotoğraf çekilmelidir.

Profesyonel bir fotoğrafçı, Anadolu'da fotoğraf çekti. Fotoğrafta çok güzel genç bir kız vardı, izin alıp kullandı bir dergi için. Bir sene sonra aynı fotoğraf ön kapakta kullanıldı, sonrasında o genç kız dayak yedi. Bu yüzden insanların duygularına ve durumlarına dikkat edip saygı gösterin.

Yorumlar