KADIN

2.323 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Vejetaryen beslenenler bilindiği gibi bazı gıdaları eksik alırlar. Bu genelde de protein içeriği yüksek olan gıdalardır. Çünkü hayvansal gıdalar ve hayvansal gıdaların ürünlerini bazı vejetaryen türleri tüketmezler.

Vejetaryenlerin en çok dikkat etmesi gereken vitamin ve mineral alımlarının birkaç tanesine örnek vermek gerekirse; çinko, Omega 3, demir, B12 ve kalsiyumdur. Bu gibi maddeleri alabilmeleri için hayvansal gıdalara alternatif olan gıdaları bulabilmeleri gerekmektedir.

Vejetaryenler, et tüketmedikleri için protein ihtiyaçlarını baklagiller ve soya gibi ürünlerden almalı, buna ilaveten kuru yemişlerden de hem vitamin mineral hem de protein alımlarını bir şekilde arttırmaları gerekmektedir. Bunun yanında zaten sebze ve meyveleri de yeterli kadar tüketerek almaları gereken hem karbonhidratı hem de vitamin mineral eksikliğini kapatmış olacaklardır.

Vejetaryenlere tavsiye etmek gerekirse belli dönemlerde yapacakları kan tahlilleri ile kanlarındaki bazı vitamin ve mineral düzeylerinin sağlıklı seviyede olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Çünkü herhangi bir dönemde vejetaryenlerde bu değerler eksik çıkabilmektedir.

Yorumlar