KADIN

6.647 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Uykuda solunum bozukluğu, uykuda solunumun aksamasıyla seyreden hastalıklardandır.

Uykuda solunum bozukluğu problemi olanlarda, uyku esnasında nefes alıp vermenin durması, azalması veya solunumun çok sıvılaşması söz konusudur. Bu sırada kanda oksijen düşer, ekstra kalp ritm bozuklukları ortaya çıkabilir, nabızda artma ya da azalma ortaya çıkar, beyne giden oksijenin azalması ortaya çıkar, kalbin kan pompalaması azalır.

Bu hastalık grubunda en çok tanınan, obstrüktif uyku apne sendromudur. Erişkin döneminde ve çocukluk döneminde farklı seyreder.

Uykuda solunum bozukluğunun tipi ne olursa olsun, belirtileri çok benzerdir. Belirtilerden yola çıkarak bu hastalarda tetkik yapmalı ve tipini belirledikten sonra tedaviye geçilmelidir.

Horlama, uykuda solunum bozukluğu belirtisidir. Horlama, uyku esnasında soluk borusunun daraldığını gösteren bir bulgudur. Orası daraldığı zaman nefes alıp verildiğinde titreşim sonucu ortaya çıkan bir sestir. Gece tuvalete kalkma, uykuda solunum bozukluğunun en sık belirtilerinden bir tanesidir.

Uykuda terleme çok önemli bir belirtidir. Özellikle boyun, ense ve göğüs bölgesinde terleme, oradaki kasların çok fazla çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Sağlıklı bir uykuda vücut ısısı düşer, terleme ortaya çıkıyorsa aşırı bir efor harcandığını gösterir. Sabahları ortaya çıkan baş ağrısı çok önemli bir belirtidir, muhakkak tetkik edilmelidir.

Yorgun uyanma da bir başka uykuda solunum bozukluğu belirtisidir. Gün içerisinde uyku ihtiyacı hissetme ya da uyuya kalma, gece uykuda solunumun aksadığını gösteren bir belirtidir. Dikkatte giderek azalma, unutkanlık kronik olarak yerleşmiş bir solunum bozukluğunun bulgusudur.

Yorumlar