KADIN

13.803 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Her uyku hastalığının sebebi tamamen birbirinden farklıdır.

Uykusuzluk hastalıklarının nedenleri genellikle bilinemez. İdiopatik yani çocukluktan beri var olan uykusuzluk için genetik faktörlerin var olduğu düşünülmektedir.

Uykuda solunum bozukluğunda, bir çok faktör vardır. Her şeyden önce bu hastalığa yatkın bir vücut yapısına sahip olmak etkendir. Örneğin; boyunları daha kısa, küçük çeneli, soluk yapıları daha dar, küçük dilleri kalın, kısa boylu insanlarda daha fazla görülmektedir.

Bilinmeyen bir nedenle uykuda solunumun beyin tarafından idaresi bozulmaktadır. Bazı insanlar uykuda normal nefes alıp vermeyi sağlayamamaktadır. Bunlar uykuda solunum bozukluğunun sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uykuda hareket bozukluğu grubu da farklı bir hastalık grubudur. Uykuda bacak atmaları ve huzursuz bacak sendromuyla yaşanan bir hastalıktır. Burada sebepler ailesel olabilir. Bu insanlarda, hareketle ilgili olan beyin bölgeleri, uykuda işlevlerini tam anlamıyla yapamazlar. O nedenle tedavilerinde, beyin bölgelerinin normal çalışması sağlanır.

Gündüz aşırı uyuklamaya seyreden rahatsızlık, grip ve aşı olmayla tetiklenebilir. Genetik özellikler de devrededir.

Uyku saatlerinin iç içe geçmesi, tamamen doğuştan gelen,beyindeki uyku uyanıklığını sağlayan bölgenin yanlış çalışmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Yorumlar