KADIN

47.697 kez izlendi
5 / 5.00 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Üstün zekalı çocuklar için okul tercih ederken, devlet ve özel kurum seçenekleri vardır.

Eğer çocuğun devam ettiği okul devlet okuluysa, rehberlik ve araştırma merkezinden alınan raporla, okuldan destek eğitim odası hizmeti talep edilme hakkı vardır.

Aile bu konuyla ilgili bir özel kurum arayışında ise, özel kurumda nelere dikkat edileceğinin incelenmesi bizce önemlidir.

Okul yönetiminin bu konuyla ilgili bir iradesinin olup olmadığının anlaşılması bunlardan biridir. Yani, üstün zekalılara yönelik farklılaştırılmış ve zenginleştirilmiş bir eğitim modeli uygulamasının olup olmaması önemlidir.

Öğretmenlerin bu konuyla ilgili eğitim almaları, hizmet içi eğitimlerle uzmanlıklarının zenginleştirilmesi, bu konuda ehil insanlar olmaları gerekir.

Bir başka dikkat edilecek husus, konuyla ilgili eğitim materyallerinin alınıp çocuklara sunulmasıdır. Aynı zamanda alanla ilgili uzman kurum ve kuruluşlarla, sivil toplum örgütleriyle, profesyonel firmalarla bu konuyla ilgili çözüm ortaklığı çalışmalarının gerçekleştirilmesine dikkat edilmelidir. Üniversitelerin ilgili bölümleriyle irtibatın sağlanması da önemlidir.

Bütün bunların araştırılması gerekir. Bu konuda irade olduğu görülüyorsa, bu kurumun tercih edilmesi tavsiyemizdir.

Yorumlar