KADIN

26.229 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Zekanın gelişiminde kalıtımın etkisinin olduğu kadar, çevrenin de etkisi vardır. Ailenin ve gidilen eğitim kurumunun yaklaşımı, karşılaşılan eğitim materyalleri ve uyaranlar zekayı etkilemektedir. Zeka aynı zamanda gelişen ve körelebilen bir yapıdır.

Aileyle en bol vaktin geçirildiği ve zeka gelişiminin en hızlı olduğu okul öncesi dönemde, ailenin yapacakları çok önemlidir. Tavsiyemiz çocukla bolca konuşma yönteminin uygulanması, henüz emzirme döneminde çocukla diyaloğa geçilmesidir.

Sözel becerinin geliştirilmesi zeka ile paraleldir. Her gün yatmadan önce, sırayla annenin ve babanın masal okuması zeka gelişimini destekleyen bir yöntemdir. Anlatmak değil özellikle okumaktan bahsetmek gerekir. Çünkü, çocuk dinlediği masal kahramanlarının iki kapaklı karton içerisinde olduğunu görerek aynı zamanda kitap okuma aşkını da kazanacaktır.

Masal okuma seansından sonra, "Sence masal kahramanı ne düşünmüştür - ne hissetmiştir?" gibi düşünce ve duyguların sorulması, empati beceresinin geliştirilmesinde doğru bir yaklaşım olacaktır.

Eğitim materyallerinin doğru ve özenle seçilmesi tavsiyemizdir. Oyuncaklardan ziyade, özellikle zihinsel gelişimi destekleyen zeka ve akıl oyunlarının çocuğun önüne sunulması, doğru bir yaklaşım olacaktır.

Yapılan gezilerin çocuğun zeka gelişimini destekleyen bir içerikte yapılması da tavsiyemizdir. Akrabaların çocukla bol diyaloğa geçmesi, yani çok fazla uyaran ortamına girmesi, çocuğu zihinsel gelişim anlamında olabildiğince destekleyecektir.

Yorumlar