KADIN

Üstün zekalı çocukların gelişiminde aileye düşen görevler nelerdir?

Mehmet Türkdoğan Mehmet Türkdoğan Üstün Zekalılar Eğitmeni
12.616 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Üstün zekalı çocukların aileleri incelendiğinde iki farklı olumsuz tutum söz konusudur.

Bunlardan bir tanesi, çocuklarını tanımayan ya da görmezden gelen aile türüdür. Bir diğeri de, üstün zekalı çocuklarının potansiyelinin farkında olan ve onlardan yüksek beklenti içerisinde bulunarak, kaygı, stres, hayal kırıklığı gibi bir takım sonuçlara neden olan ailelerdir.

Üstün zekalı çocuklarda unutulmaması gereken en önemli nokta, onların da bir çocuk olduğu ve sosyal, psikolojik, duygusal anlamda ihtiyaçlarının bulunduğudur. Bu ihtiyaçların karşılanması gerekir.

Üstün zekalı çocukların her alanda üstün olacağı düşüncesi, aile tarafından düşünülmemelidir. Üstün zekalı çocukların bütünsel bir yaklaşımla her alandaki gelişimi aile tarafından önemsenmelidir.

Üstün zekalı çocuklar, profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyabilir. Profesyonel yardımı yapacak kişinin, üstün zekalı çocukların ilgilendiği bir alanda uzman olmasının yanı sıra, üstün zekalı çocuğa rol model olabilecek nitelikte karakter ve dünya görüşüne sahip olması gerekmektedir.

Üstün zekalı çocuğa sahip aileler, başka bir üstün zekalı çocuğa sahip aile ile diyalog içerisinde olursa, problemlerin çözümü noktasında işleri kolaylaşabilir.

Üstün zekalı çocukların kurallara uyma ya da sınırları aşma noktasındaki sıkıntılarını ortadan kaldırmak için, birlikte belirlenen kurallar neticesinde hareket edilmelidir.

Yorumlar