KADIN

16.550 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hamilelik döneminden itibaren başlayabilir diyebiliriz. Hamilelik döneminde bebekle konuşmakla başlanabilir. Stresten uzak bir hamilelik döneminin geçirilmesi, bebekle bol bol diyalogda bulunulması, bebeğin tepkilerinin takip edilmesi önemlidir.

Doğumdan sonra emzirme döneminde de çocukla bolca göz kontağı kurulması, iletişim sağlanması ve konuşulması doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü beynin en hızlı geliştiği dönem okul öncesi dönemdir. Konuşmalar başladıktan sonra ilginin ve dikkatin arttığı dönemlerde, ailenin çocuğa düzenli masal okuması, bolca uyaran sunulması, eğitim materyallerinin ve oyuncakların özel olarak seçilmesi, odasının çocuğun dikkatini çekecek şekilde düzenlenmesine varacak şekilde yaklaşımlarla çocuğun zihinsel gelişimi desteklenir.

2 yaşından itibaren üstün zekalılara yönelik tespitler yapılabilmektedir. Bu tespitler yapıldıktan sonra da çocuklarda dikkat ve zeka becerilerini geliştirme, sıra dışı düşünme becerilerini ilerletmeye yönelik eğitimlerle, okul öncesi dönem desteklenebilir.

Yorumlar