KADIN

17.182 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Üstün zekalılara yönelik eğitim verilen ortam, o eğitim kurumunun ve idaresinin bu mantalitede olmasıyla paraleldir. Öncelikle idarenin ve öğretmenlerin bunu benimsemesi birinci koşuldur. Böyle bir ortamda verilen eğitimin içeriği de paralel olarak zenginleşecektir.

Klasik müfredatta var olan konuların, yatay ve dikey olarak daha detaylı bir şekilde sunulmasına ihtiyaç vardır. Örneğin; fizikte sadece hareket konusunun anlatıldığı bir müfredat başlığının üstün zekalı çocuklara sunulması durumunda, hareketin türleri, hareketin alt türü olarak sürtünme gibi konularında eğitim içeriğine sunulması gerekir.

Tübitak'ın açıkladığı gibi beceri odaklı bir eğitim sistemine geçilmesi önemlidir. Çocukların becerilerinin iyi analiz edilmesi, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hem eğitim materyallerinin sunulması hem de içeriğin oluşturulması çok önemlidir. Bu çocuklarla yapılan çalışmaların proje bazlı devam etmesi gerekir. Bir eser ortaya koyma amacıyla yürütülmesi ve uzun soluklu olması da önemlidir. Kısa dönemde yapılan çalışmalar bu çocuklarda çok da arzu edilen sonuçları getirmemektedir.

Yorumlar