KADIN

51.211 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Üstün zekalı çocukların tespitinde en önemli dayanak gözlemdir. Çocuğun, üstün zekalı çocukların özelliklerini üzerinde barındırması, bir uzmanın değerlendirmesiyle ve ailenin anlattığı hikayelerle desteklenmesi önemlidir.

Ailenin anlattığı hikaye, çocukla ilgili bulgular, psikoloğun gözlemi ve yapılan zeka yetenek tespitleriyle bu tanılar gerçekleştirilmiş olur.

Zeka ve yetenek testleri, bireysel veya grupla yapılabilir. Grupla yapılan testler 10 öğrenciye kadar olabilir. Özellikle yetenek testleri grupla yapılmaktadır. Grupla yapılan değerlendirmelerden sonra, bireysel değerlendirmeler alınır. Bireysel değerlendirmeler üç saate kadar sürebilir.

Çocuğa testler öncesinde, bunun bir imtihan ve yarış olmadığı algısının verilmesi önemlidir. Test esnasında çocuğun aç, susuz ve uykusuz olmaması, testten önceki 2-3 gün öncesinde evde problem olmaması, testin sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için önemlidir.

Testte çocuğun zeka ve yetenek alanlarının farklı başlıklarıyla ilgili sorular gelecektir. Bir takım malzemelerle yapılacak şekiller, örüntüler ve belirli bir zaman içerisinde sonuçlandırması da testin puanlaması açısından önemlidir.

Test neticesinde de çocuğun normal zeka, parlak zeka, üstün zeka veya deha seviyesinde olup olmadığı tespit edilmiş olur.

Yorumlar