KADIN

21.066 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Üçüncü derece yanıklar içlerindeki en önemli ve en derin etkiye sahip olan yanık çeşitleridir. Üçüncü derece yanıklarda epidermis, dermis ve subdermis adı verilen derinin tüm katmanları etkilenmiştir. Derinin kendini yenileme potansiyeli kalmayacak şekilde etkilenme söz konusudur.

Üçüncü derece yanıklar, derinin tüm katmanları hatta daha alt kısımlarda, kas ve kemiklere kadar nüfus edebilen yanıklardır.

Üçüncü derece yanıklarda, kırmızılığı kaybolmuş, mat ve buz rengi bir deri söz konusudur. Deri tamamen yanmış olduğu için altındaki dokuların hareketine izin vermeyecek kadar sert kıvamdadır.

Üçüncü derece yanıklar kendiliğinden iyileşmez. Yanık merkezi adı verilen özellikli sağlık birimlerinde tedavi edilmesi gerekir.

Üçüncü derece yanıklarda, deri ve deri ekleri tamamen ortadan kalktıktan sonra, başka bir yerden deri grefti aktarılabilir. Deri grefti tutamayacak bir derinlik varsa, kemikler açığa çıkmışsa, başka bir yerden kanlanmasıyla birlikte doku aktarımıyla tedavi edilebilen bir yanık çeşididir.

Yorumlar