KADIN

15.188 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Tüp bebek tedavisi diğer tedavi yöntemlerine göre nispeten daha az komplikasyon içermektedir. Fakat bu tip tedavilerde en sık karşılaşılan komplikasyonlardan biri, çiftlerin aldıkları olumsuz neticelerden duygusal açıdan etkilenmeleri ve tedaviyi yarıda kesmeleridir.

Diğer bir konu, kadınlara verilen yumurtalıkları uyarıcı ilaçların, yumurtaları fazla salgılamasına yol açması, bu da su salgılanması adı verilen sendroma yol açmaktadır. Çok sık rastlanmasa bile yüzde 1 hastada görülen bir durumdur. Bu durumda yumurtalar çok fazla uyarıldığı için, kaçan sıvı karında şişkinliğe, bazı durumlarda da akciğerlerde sıvı toplanmasına neden olabilmektedir. Bazı vakalarda hastayı hastaneye yatırmak ve 3-4 gün gözetim altında tutmak gerekebilir.

Yumurta toplama işlemi sırasında, bir iğne vasıtasıyla yumurta toplandığı için bazı durumlarda kanama durumlarına yol açmaktadır. Bu son derece az gözüken bir durumdur. Basit yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Genel olarak bakıldığında, tüp bebek tedavi yöntemleri tüm hasta grupları içerisinde, komplikasyon oranı en az olan tedavi yöntemlerinden biridir.

Yorumlar