KADIN

20.417 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Tüp bebek tedavisinde başarı oranlarını bir çok parametre ilgilendirir.

En önemli faktör kadınların yaşıdır. Genç kadınlarda gebelik oranları daha fazlayken yaş ilerledikçe gebelik oranları daha azalmaktadır. Bunun en önemli nedeni, kadınlarda yaş ilerlediği müddetçe yumurtalık rezervlerinde azalma olmaktadır. Aynı zamanda geriye kalan yumurtalar daha az kaliteli olduğu için gebe kalma şansı düşer. Bu kişiler ileri yaşlarda hamile kaldıkları zaman bebekte de problem olma ihtimali daha fazla olmaktadır.

Sperm parametrelerinde sıkıntı olan çiftlerde gebelik oranları azalmaktadır. Spermlerinde şekil bozukluğu olan erkeklerle tüp bebek tedavisi yaptığımızda gebelik oranlarında azalma görülebilir. Bunun da en önemli nedeni, şekli bozuk olan spermle mikroenjeksiyon tedavisi yapıldığında, elde ettiğimiz embriyo kaliteleri ve gebelik oranlarının azalmasıdır.

Üçüncü grup genetik yönden taşıyıcı hastalığı olan çiftlerdir. Örneğin; kromozom sayılarında düşüklük olan çiftlere tüp bebek tedavisi yapıldığında, genetik nedenlerden dolayı gebelik oranları daha azalmaktadır.

Tedaviyi yürüten hekim ve merkezin de tecrübesi bu konuda önemlidir. Merkezin tecrübesi arttığı müddetçe, gebelik oranlarında artış gözükür.

Yorumlar